ÇMG Başkanı, Reuters ve Associated Press mevkidaşlarıyla görüştü

news_d7d7670b9cfa6a9597bdb75118dfd1b4-750X422.jpg

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Tanıtım Başkan Yardımcısı ve Çin Medya Grubu (ÇMG) Başkanı Shen Haixiong bugün Beijing’de 2019 İpek Yolu Televizyon Uluslararası İş Birliği Topluluğu’na katılan Reuters Başkanı Michael Friedenberg ve Associated Press Başkan Yardımcısı Brad Foss ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Michael Friedenberg ile gerçekleştirilen görüşmede Başkan Shen, dünya çapında tanınmış önemli basın kuruluşu olan Reuters’ın finans haberleri başta olmak üzere tüm haberlerinde çeşitli sektörlerde yol gösterici bir rol oynadığına işaret etti. Gerçek, nesnel ve adaletli olmanın ÇMG’nin habercilikteki temel ilkesi olduğuna dikkat çeken Shen, ÇMG’nin haber paylaşımı, finansal bilgi paylaşımı ve önemli konularda haber vermekte Reuters ile daha yoğun iş birliğinde bulunmaya hazır olduğunu belirterek, adil ve otoriter sesleriyle uluslararası kamuoyunu doğru yönlendireceğinin altını çizdi.

Michael Friedenberg, Başkan Shen Haixiong’ın görüşlerine tamamen katıldığını ifade etti. Reuters’in haber ile enformasyonunun nesnel, gerçek ve adaletli olmasına büyük önem verdiğini belirten Friedenber, Reuters’in Çin pazarına özellikle ÇMG ile iş birliğini geliştirmeye büyük önem verdiğine vurgu yaptı. Friedenberg ayrıca ÇMG ile ekonomik haberlerde ve finansal hizmette kapsamlı bir işbirliğinde bulunmayı umduğunu da dile getirdi.

Başkan Shen, AP Haber Ajansı Başkan Yardımcısı Brad Foss ile görüşmesinde ÇMG’nin yurt dışındaki temsilciliklerinin kurulması, yabancı dillerle uluslararası haber yayımlama ve uluslararası yayın ağının oluşturulması gibi konularda AP Haber Ajansı ile verimli iş birliği yaptığını hatırlattı. Shen, gelecek dönemde AP ile arasındaki temas ve iş birliğini derinleştirerek birbirini tamamlayıcı avantajlardan faydalanmaya ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç ile hareket etmeye devam edeceğini bildirdi.

Brad Foss, ÇMG’nin kurulmasından beri inovasyon ve kalite üzerinde inanılmaz hız kaydettiği gelişmelere tanık olduklarına dikkat çekti. Buna hayran kaldıklarını aktaran Foss, ÇMG’yi olağan bir müşteri hatta bir rekabetçi yerine bir ortak ve arkadaş olarak gördüğünün altını çizdi. Foss ayrıca ÇMG’nin uluslararası kamuoyunda objektif ve adaletli bir ana ses olmasına destek vereceğini belirtti.

Söz konusu görüşmelerde Başkan Shen Haixiong’nun dışında ÇMG üst düzey yetkililerinden Hu Bangsheng, Xue Jijun, Jiang Wenbo yer aldı. Görüşmelere grubun Özel Kalemi, Uluslararası İş Birliği Genel Müdürlüğü ve Çin Uluslararası Televizyon Firması’ndan yetkililer de katıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum