ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (4)

rBABDGGKYC-ASTtzAAAAAAAAAAA209.1024x681.770x513.jpg

Çin halkı, son yüzyılda Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) liderliğinde binlerce yıla uzanan Çin tarihinin en muhteşem şiirini kaleme aldı, dünya genelinde kayda değer başarılar elde etti.

15 Ekim 2003’te insanlı uzay aracı Shenzhou-5, Çin’in Gansu eyaletinde bulunan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden yerel saatle sabah 09.00’da Uzun Yürüyüş-2 kodlu taşıyıcı roketle başarıyla fırlatıldı. Araçta taykonot Yang Liwei bulunuyordu. Söz konusu misyon, Çin’in uzay alanındaki çalışmalarında bir kilometre taşıdır ve Çin, bu misyonla bağımsız olarak insanlı uzay teknolojisi geliştiren ülkelerden biri haline gelmiştir.

ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (3)

8 Ağustos 2008 saat 20.00’da 29. Beijing Yaz Olimpiyatları Açılış Töreni, Kuş Yuvası olarak da bilinen Beijing Ulusal Stadyumu’nda yapıldı. Çin, 8-24 Ağustos günlerinde Olimpiyat Oyunları’nı başarıyla düzenlemek için  gösterdiği çabalarla dünya çapında geniş övgü topladı.

ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (3)

25 Şubat 2021, Çin Yoksulluktan Kurtulma Ödül Töreni Beijing’de yapıldı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ÇKP mensupları ve tüm etnik grupların ortak çabalarıyla, ÇKP’nin kuruluşunun 100. yıldönümü gibi önemli bir dönemde, Çin’in yoksulluğu azaltma mücadalesinde nihai zafer kazandığını ilan etti. Mevcut standartlara göre kırsal kesimde yaşayan 98 milyon 990 bin vatandaş yoksulluktan kurtuldu!

ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (3)

1 Temmuz 2021, ÇKP’nin 100. yıldönümü Beijing’in Tian’anmen Meydanı’nda kutlandı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kutlama töreninde Çin halkının, ÇKP önderliğinde ortak ve devamlı mücadele göstererek, orta halli refah toplumu seviyesine ulaştığını duyurdu. Xi, ÇKP’nin ikinci yüzyıl hedefine ulaşmak için halkı yeni bir yola yönlendirmeye devam ettiğini dile getirdi.

Yorumlar

yorum