ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (2)

rBABC2GKXRiAWMknAAAAAAAAAAA787.599x468.png

Çin halkı, son yüzyılda Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) liderliğinde binlerce yıla uzanan Çin tarihinin en muhteşem şiirini kaleme aldı, dünya genelinde kayda değer başarılar elde etti.

Şimdi eski fotoğraflarla geçen yüzyıla bir dönüş yaparak, Çin’in parlak tarihi anlarını hatırlayıp geleceğe selam duralım.

1953 yılında Çin’in ilk beş yıllık kalkınma planı hayata geçirildi. Bu süreçte Çin ekonomisi hızla büyüdü, sanayileşmenin temeli oluşturuldu, sosyalizmin sistematik inşa süreci başladı. Fotoğrafta, Çin’in ilk dikişsiz çelik boru fabrikası olan Angang Dikişsiz Çelik Boru Fabrikası’nda üretilen yeni çelik borular görülüyor.

ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (2)_fororder_6

16 Ekim 1964’te yerel saatle öğleden sonra 15.00’da Çin’in batısında yer alan Luobupo Deneme Merkezi’nde büyük bir patlama sesi duyuldu. O gün Çin’in ilk atom bombası başarıyla denendi.

ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (2)_fororder_7

24 Nisan 1970’te, Çin tarafından geliştirilen ilk uydu Dongfanghong-1 başarıyla fırlatıldı. Yukarıdaki fotoğraflarda, Çin’in ilk uydusu Dongfanghong-1 ile Beijing kentinden geçen Dongfanghong-1 uydusuna bakan Çinli vatandaşlar görülüyor.

ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (2)_fororder_8

25 Ekim 1971 tarihinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda onaylanan 2758 sayılı kararla Çin Halk Cumhuriyeti BM’deki meşru sandalyesine yeniden kavuştu.

Yorumlar

yorum