ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (1)

rBABCWGKXGiAPWEoAAAAAAAAAAA697.1024x655.770x493.jpg

Çin halkı, son yüzyılda Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) liderliğinde binlerce yıla uzanan Çin tarihinin en muhteşem şiirini kaleme aldı, dünya genelinde kayda değer başarılar elde etti.

Şimdi eski fotoğraflarla geçen yüzyıla bir dönüş yaparak, Çin’in parlak tarihi anlarını hatırlayıp geleceğe selam duralım.

ÇKP’nin, 1921 yılının yaz mevsiminde Çin’in Shanghai kentinde başlayan ilk ulusal kongresi, Fransız İmtiyaz Bölgesi’ne bağlı devriye polisinin müdahalesi nedeniyle Zhejiang eyaletinin Jiaxing kentinde yer alan Nanhu Gölü’ndeki bir teknede devam etti ve ÇKP’nin resmen kurulduğu burada ilan edildi. Çin’in ilk Cumhurbaşkanı Mao Zedong, teknede düzenlenen ÇKP’nin ilk kongresiyle ilgili olarak yıllar sonra yaptığı değerlendirmede, “ÇKP kurulduktan sonra, Çin’in devriminde yeni bir sayfa açıldı.” dedi.

ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (1)_fororder_2

Yukarıdaki fotoğraf, Kızıl Ordu’nun Uzun Yürüyüş sürecinde bir karlı dağdan geçişi sırasında çekildi. ÇKP’nin Kızıl Ordusu, Ekim 1934’te Uzun Yürüyüşe başladı ve hareket 22 Ekim 1396 tarihinde başarıyla tamamlandı.

ÇKP’nin Uzun Yürüyüşü, insanlık tarihinin büyük bir mucizesi niteliğinde. Uzun Yürüyüş boyunca Kızıl Ordu 380’den fazla savaşa girdi, 700’den fazla şehri ele geçirdi. 14 eyaletten, 18 dağdan ve 24 büyük nehirden geçildi; karlı dağlar, sulak alanlar aşıldı. Kızıl Ordu, Uzun Yürüyüş’te yaklaşık 25 bin li (bir li 0.5 kilometre) mesafe kat etti.

ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (1)_fororder_3

Japonya, 15 Ağustos 1945 tarihinde yenilgiyi kabul ederek teslim oldu. Yukarıdaki fotoğraf, Çin’in Yan’an kentinde Japon işgalcilerin teslimiyetini kutlamak için düzenlenen etkinlikten bir görüntü.

ÇKP’nin yüzyıllık başarısı (1)_fororder_4

1 Ekim 1949 tarihinde Çin Cumhurbaşkanı Mao Zedong başkent Beijing’de yer alan Tian’anmen Meydanı’nda Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etti.

Yorumlar

yorum