ÇKP nasıl benzeri görülmemiş bir kalkınma mucizesi yarattı?

rBABCmEo2UCAOsvCAAAAAAAAAAA964.707x425.jpg

Liu Dong, CRI Haber Merkezi

Nijerya Abuja Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Şerif Ghali İbrahim’in kısa süre önce medyada çıkan bir yazısında, “Çin benzeri görülmemiş bir kalkınma mucizesi yarattı… Böylesi bir başarının en önemli nedeni de ÇKP’nin liderliği.” ifadeleri yer aldı. Şerif’le benzer görüşleri paylaşan çok sayıda uluslararası analist var. Bu kişiler aslında ÇKP’nin kalkınma mucizelerini nasıl yarattığını öğrenmek istiyor. ÇKP Merkez Komitesi Tanıtım Departmanı tarafından dün yayımlanan “Çin Komünist Partisi’nin Tarihi Misyonu ve Katkıları” başlıklı belge, bu soruya kapsamlı ve detaylı yanıtlar veriyor.

Yol kederi tayin eder… ÇKP’nin kalkınma başarısının arkasında, Çin’in seçtiği yolda şaşmadan ilerlemesi yatıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemde Batı modeli, modernizasyon için tek seçenek olarak kabul ediliyordu. Birçok gelişen ülke Batı modelini benimsedi, ancak daha sonra bu modelin kendisine uygun olmadığını fark etti. ÇKP ise bağımsız olarak, ülkenin somut koşullarına en çok uyan modeli, Çin’e özgü sosyalizm yolunu seçti.

Çin Halk Cumhuriyeti ilk kurulduğunda kibriti ve çiviyi bile ithal eden bir ülkeydi; Çin günümüzde kuantum iletişimi, yapay zeka, 5G gibi alanlarda dünyanın ilerisinde yer almayı başardı. Çin tarzı modernleşme yolu, yeni bir insanlık uygarlığı biçimi yaratmanın yanı sıra, modernizasyonun yalnızca kapitalist modernleşme modeliyle gerçekleşebileceği efsanesini de yıkmış oldu.

ÇKP’nin başarısının ardında sadece kendi yolunu kararlı bir şekilde izlemek yatmıyor, “düşünceleri serbest bırakma, gerçeklere saygı gösterme ve denemeye cesaret etme” anlayışı da bu başarının bir diğer sırrı. ÇKP, hem devrim, hem inşaat hem de reform sürecinde, daima gerçeklerden hareket etti ve yenilik arayışından hiç vazgeçmedi.

Geleneksel planlı ekonomi sisteminden, sosyalist piyasa ekonomisi sistemine kadar, üretici güçler ÇKP önderliğinde gerçekleştirilen birçok yeni arayış ve uygulama sayesinde büyük ölçüde geliştirildi.

Son yıllarda uluslararası durumdaki belirsizlikler sürekli artıyor. Bu bağlamda, ÇKP, iç sirkülasyonun merkezde bulunduğu ve iç ve uluslararası sirkülasyonun birbirini desteklediği yeni bir kalkınma modeli oluşturulması yönünde stratejik düzenleme ileri sürdü. ÇKP ayrıca, inovatif, eşgüdümlü, yeşil, açık ve paylaşıma dayalı yeni kalkınma fikirleri ortaya koyarak, Çin’in nitelikli gelişimine güç katıyor.

Bugün orta halli refah toplumu inşasının kapsamlı olarak tamamlandığı Çin, ortak refah hedefine doğru adımlar atıyor. Yolda tehditler bulunmasına rağmen, dünyanın en fazla üyeye sahip siyasi partisi olan ÇKP, riskleri ve sınamaları rahat bir şekilde göğüsleme, gelişmede devamlılığı ve istikrarı koruma, ülkeyi en iyi şekilde geliştirebilme ve dünyaya daha büyük katkılar sunma konusundaki kabiliyetini 100 yıllık başarılarıyla kanıtlıyor.

Yorumlar

yorum