Çinli ve Fransız first leydilerden okul ziyareti

20191106110805702_17689.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in eşi Peng Liyuan, dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eşi Brigitte Macron’la beraber Shanghai Yabancı Diller Üniversitesi’ne bağlı Yabancı Diller Okulu’nu ziyaret etti.

Peng Liyuan ve Brigitte Macron ilk olarak, okul ve okulun gerçekleştirdiği uluslararası iletişim çalışmaları hakkındaki bilgi aldı.

Fransızca dersine katılarak çocukların sorularını cevaplayan Peng ve Macron daha sonra, Çin’in maddi olmayan kültürel miraslarının öğretildiği derse girerek, öğrencilerle beraber heykel, kağıt kesme ve nakış gibi geleneksel el işleri yaptı.

Biyoloji dersinde çocukların yaprak üzerine resim çizmesini ve çevre dostu bez çantalar yapmasını izleyen iki first leydi, en son çocukların Çince ve Fransızca performanslarını seyretti.

Peng Liyuan, öğrencilerin Çin ve Fransa’nın kültürlerini güzelce öğrenerek, iki ülke arasındaki dostluğu yaygınlaştırmasını umduğunu söyledi.

Brigitte Macron ise, öğrencilerin Fransa kültürüne yönelik sevgisi ile Çin kültürünü aktarma çabalarının kendisinde derin izler bıraktığını dile getirdi. Macron, Çin ve Fransa’nın gençleri ile çocukları arasındaki iletişimin daha da teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ortaokul ve lise seviyesinde eğitim veren Shanghai Yabancı Diller Okulu, “Çin-Fransa Yüz Okul İletişimi” projesine dahil olan eğitim kurumları arasında yer alıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum