Çinli şirketler yurt dışında istihdama katkı yapıyor

26.si_.jpg

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı Zhou Xiaofei, yurt dışındaki Çinli şirketlerin yerli personelinin sayısını geçen yıl 2015’e kıyasla 118 bin kişi daha artırdığını söyledi.

Zhou, başkent Beijing’de düzenlenen 2017 Uluslararası Endüstriyel Kapasite İşbirliği Forumu’nda yaptığı açıklamada, geçen yılın istatistiklerine göre, yurt dışındaki Çinli şirketlerde çalışan yerli personelin sayısının 1 milyon 300 bine yükseldiğini belirtti.

Zhou’nun verdiği bilgilere göre, Çin’in birleşme ve satın alma işlemleri dâhil toplam dış yatırımları 2016 sonu itibarıyla 1 trilyon 400 milyar ABD Doları’na ulaştı.

Çin’in çektiği doğrudan yabancı yatırımlar da geçen yılın sonu itibarıyla 1 trilyon 800 milyar ABD Doları’nı buldu. Bu rakam, dünya genelinde dokuz yıl art arda kaydedilen en yüksek üçüncü doğrudan yabancı yatırımları teşkil ediyor.

Zhou, açıklamasında, “Yabancı sermayeli işletmeler, Çin’in sınai üretiminin dörtte birine, milli gelirinin beşte birine ve kentsel kalkınmasının onda birine katkı yapıyor” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum