“Çin’le diplomatik ilişkisi bulunan ülkelerin Taiwan’la resmî temas kurmasına karşıyız”

rBABC2F895qAEqcWAAAAAAAAAAA746.1061x854.770x620.png

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin ile diplomatik ilişkisi bulunan ülkelerin Taiwan ile herhangi bir şekilde resmî temas kurmasına karşı olduklarını söyledi.

Wang Wenbin, Tek Çin politikasının uluslararası toplum için evrensel bir mutabakat ve Çin’in diplomatik bağı bulunan ülkelerle ilişkilerini geliştirmesinin siyasi temeli olduğunu belirtti.

Wang Wenbin, Litvanya hükümetini Çin ile diplomatik ilişki kurarken verdiği siyasi taahhütlere uymaya ve tamir edilemez yanlış kararlar almamaya çağırdıklarını ifade ederek, diğer Avrupa ülkelerinin de bu konuda doğru bir tavır sergilemesi gerektiğini dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı ve Avrupa Komisyonu Başkanı, Avrupa Parlamentosu’na ve bazı AB ülkelerinin milletvekillerine gönderdikleri ortak mektupta, Litvanya’nın Taiwan ile karşılıklı temsilcilik ofisleri kurma konusunda anlaştıklarını ilan etmesinin AB’nin Tek Çin politikasını ihlal etmediği belirtilmiş, AB üyesi ülkeler üzerinde baskı kurulmasının kabul edilemeyeceği ifade edilmişti.

Yorumlar

yorum