Çin’in yarattığı fırsatlar, hiçbir ülke tarafından kaçırılmayacak

news_fb5c09c8172d370637b031695d81a53b-750X422.png

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Kuşak ve Yol İnisiyatifi” katılımcısı ülkelere yüksek kaliteli gelişme yolunda ilerleme çağrısında bulundu. Beijing’de düzenlenen İkinci Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Jinping, Çin piyasasını daha da genişletmek için gerçekleştirilecek beş tedbirin de sözünü vererek, Çin’in açık ekonomisinin gelişmesinin sadece Kuşak ve Yol ülkelerinin hızlı gelişimini teşvik etmekle kalmayacağını, aynı zamanda küresel büyüme için yeni fırsatlar yaratacağını sözlerine ekledi.

Pazar erişimini genişletme çabalarından söz eden Xi Jinping, Çin’in olumsuz listeyi daha da küçülterek hizmet, imalat ve ziraat endüstrilerinde kontrollerini artırılmasını, dolayısıyla yabancı yatırımcıların daha fazla sektörde işletme yönetmelerine izin verileceğini vurguladı. Tüm yabancı yatırımcılar için daha adil bir iş ortamı yaratmak amacıyla Çin’de yeni kabul edilen yabancı yatırım yasası kapsamında alınan önlemler finans, otomobil, nakliye, demir yolu, madencilik ve elektrik şebekeleri gibi alanlarda dış yatırım kısıtlamalarını azaltmak için geçen yıl alınan benzer önlemlerin devamı niteliğini taşıyor.

Çin Cumhurbaşkanı ayrıca Çin’de bilginin değerine saygı duyulan bir iş ortamı yaratılacağının da sözünü vererek, Çin’in yabancı fikri mülkiyet haklarının çıkarlarını koruyan, teknolojinin zorla transferini yasaklayan ve kanuna uygun olarak fikri mülkiyet haklarının ihlalini engelleyen tedbirleri hızlandıracağının altını çizdi. Bu önlemler yalnızca ülkenin yenilikçiliği artırma stratejisi ile uyumlu değil, aynı zamanda tüm ülkelerin inovasyon odaklı gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Cumhurbaşkanının konuşmasında verdiği bir diğer söz, mal ile hizmet ithalatını daha da artırma konusunda oldu. Xinping, ülkesinin vergileri daha da düşüreceğini, vergi dışı engelleri ortadan kaldıracağını, daha rekabetçi çiftlik üretimi, bitmiş ürün ve hizmet ithal edeceğini ifade etti. Çin’in ilk ithalat fuarını geçen kasım ayında gerçekleştirmesinin ardından gelen bu önlem açıklaması ile Çin halkının ihtiyaçları daha iyi karşılanacak, Çin ve diğer ülkeler arasında dengeli ticaret teşvik edilecek böylece tüm ülkeler için daha büyük pazarlar açılmış olacak.

Makro ekonomi konusuna da değinen Çin Cumhurbaşkanı Xi Xinping, ülkesinin asla komşusunu zarara sokma politikası izlemeyeceğinin sözünü vererek, para biriminin kur oluşturma mekanizmasını iyileştirmeyi sürdüreceğini, kur oranını makul ve dengeli bir düzeyde genel olarak sabit tutacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı ayrıca ülkesinin Dünya Ticaret Örgütü reformuna desteğini ve aktif katılımını da yineledi. Tüm bu uluslararası uygulamalar, Çin pazarını dünyanın geri kalanına daha da yakınlaştıracağından, bir yanıyla Çin’in ticari ilerlemesinin de ön koşulları aslında yer alıyor. Uluslararası alanda kabul görmüş çok sayıda kural ile uygulamanın benimsenmesi “Kuşak ve Yol”a da fayda sağlayacaktır.

Cumhurbaşkanının konuşmasında verdiği bir diğer söz, mal ve hizmet ithalatını daha da artırma konusunda oldu. Xinping, ülkesinin vergileri daha da düşüreceğini, vergi dışı engelleri ortadan kaldıracağını ve daha rekabetçi çiftlik üretimi, bitmiş ürün ile hizmet ithal edeceğini ifade etti. Çin’in ilk ithalat fuarını geçen kasım ayında gerçekleştirmesinin ardından gelen bu önlem açıklaması ile Çin halkının ihtiyaçları daha iyi karşılanacak ayrıca Çin ile diğer ülkeler arasında dengeli ticaret teşvik edilecek ve tüm ülkeler için daha büyük pazarlar açılacak.

Xinping konuşmasında son olarak, Çin’in gelişim politikalarının uygulanmasının önemini vurguladı. Çin’in altına imza attığı tüm ikili ve çok taraflı ekonomik ve ticari anlaşmaların uygulanmasına büyük önem verdiğinin altını çizen Xi, ülkesinin bu sürecin ihtiyaçları doğrultusunda yasaları ile düzenlemelerini gözden geçireceğini, bu anlamda tüm bunların da Çin’in harekete geçme kararlılığı ve kabiliyetini gösterdiğini bildirdi.

Çin’in dünyaya sunduğu en büyük kamu hizmeti olan “Kuşak ve Yol İnisiyatifi”, detayları belirsiz bir taslaktan tüm ayrıntıları özenle işlenmiş bir resim olmaya doğru ilerliyor. Çin’in daha ileriye açılma çabaları, “Kuşak ve Yol İnisiyatifi”nin yüksek gelişimine güçlü bir ivme kazandıracak ve ekonomik küreselleşme sürecini hızlandıracak. Çin’in yarattığı fırsatlar, kaliteli bir büyüme sağlamak isteyen hiçbir ülke tarafından kaçırılmayacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum