“Çin’in sermaye piyasasında reformun derinleştirileceği sinyali netleşiyor”

20190903112605190_76316.jpg

Çin Devlet Konseyi Finansal İstikrar ve Kalkınma Komisyonu, kısa süre önce Çin’in sermaye piyasasındaki reformu derinleştirerek yüksek kaliteli ekonomik kalkınmayı hızlandıran bir itici güç haline getirme kararı aldı.

Bundan bir hafta evvel, Çin Devlet Hisse ve Tahvilleri Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan yapılan açıklamada, sermaye piyasasında reforma ilişkin genel planın temelde kesinleştirildiği bildirilmişti. Bu gelişmeler dikkate alındığında, Çin’in sermaye piyasasında reformu derinleştireceği sinyalinin gittikçe netleştiğine ve sermaye piyasasının reel ekonomiye hizmet etme kapasitesinin de artırılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Nitekim Çin Devlet Konseyi Finansal İstikrar ve Kalkınma Komisyonu yakın zamanda Bilim ve Teknoloji Yenilikleri Kurulu (Star Market) isimli borsada reformu ön plana alacaklarını ve sermaye piyasasında üst kademeden tasarımı güçlendireceklerini açıkladı. Star Market’ten özellikle bahsedilmesi, bu borsanın Çin’in sermaye piyasası için taşıdığı önemi yansıttığı gibi, reformda en doğru odak noktasının bulunduğunu da gösteriyor.

Çin’in sermaye piyasasında yeni tur reformun pilot alanı olan Star Market borsasında, şirketlerle ilgili tüm bilgilerin ifşası temelinde tahvil çıkarma ve kayıt sistemi ilk kez uygulanmaya başladı. Buna paralel olarak bir dizi işlem yeniliği mekanizması da yürürlüğe girdi. Yeni yükselen bilim ve teknoloji şirketlerinden oluşan “Star” borsasının açılmasının üzerinden tam bir ay geçti. Shanghai Borsası, 150 şirketin Star borsasına giriş başvurusunu kabul etti. Bu başvuruların 28’i işlem görmeye başladı. Star Market’in pilot reform alanı rolü gittikçe önem kazanıyor.

Günümüzde Çin’in sermaye piyasasında yaşanan en önemli sıkıntılardan biri ise uzun vadeli fonlar ve kurumsal yatırımcıların sayısının yetersiz olması. Çin Devlet Konseyi Finansal İstikrar ve Kalkınma Komisyonu, bu sıkıntıyı çözmek için yeni düzenlemeler yaparak, farklı alanlarda yatırım kuruluşlarının kurulmasını teşvik etme ve uzun vadeli fonların borsaya girmesi için elverişli bir ortam sağlama vurgusu yaptı.

Yakından takip edilmesi gereken bir başka nokta da son aylarda çok sayıda önde gelen küresel endeks şirketinin, Çin’in A grubu hisselerine bir kez daha “güvenoyu” vermesi. MSCI, Çin’in A grubu hisselerinin ağırlığını yüzde 10’dan 15’e çıkarırken, Frank Russell da bu oranı yüzde 5’ten yüzde 15’e yükseltti. Çin’in sermaye piyasası reformuna ilişkin genel plana göre, A grubu hisselerin temel sistem yeniliğine, hukuki güvence sağlanmasına, listelenen şirketlerin kalitesinin korunmasına ve uzun vadeli sermayenin borsaya girişine yönelik bir dizi etkili politika çıkarılacak.

Esasen, Çin’in sermaye piyasasında reformu derinleştirmedeki amacı, reel ekonomiye hizmet etmek. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komisyonu bu noktada sermaye piyasasının yüksek kaliteli ekonomik büyümeyi hızlandıran bir dinamik haline getirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. İstatistiklere göre, gelişmiş ülkelerde şirketlerin doğrudan finansman oranı yüzde 80. Ancak bu oran Çin’de sadece yüzde 15 seviyesinde, hatta Çinli KOBİ’ler için daha da düşük seviyelere iniyor diyebiliriz. Bu bakımdan sermaye piyasasında reformun derinleştirilmesiyle Çinli şirketlerin finansman sıkıntısının da etkin şekilde çözülmesi bekleniyor. Şimdiye kadar Star Market’te kaynakların etkili şekilde dağıtılması ve sermayenin bilim ve teknoloji şirketlerine yöneltilmesi sağlandı. Şirketlerin yenilik kapasitesi artırılırken, endüstriyel büyüme tarzını dönüştürme çalışmaları da hızlandırıldı. Çin’in sermaye piyasasında yeni tur reformun hayata geçirilmesi, Çin ekonomisinin kaliteli büyümesine büyük güç katacaktır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum