“Çin’in piyasa potansiyeli hayal gücünün ötesinde”

20191104160847129_99176.jpg

İkinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) yarın Shanghai’de başlayacak. Fuarın ilkinde kazanılan büyük başarılarıların ardından, bu seneki fuara dünyanın 150’den fazla ülke ve bölgesinden 3 bini aşkın işletme katılacak. Dünya ekonomisinin karşı karşıya kaldığı aşağı yönlü baskıların arttığı bir zeminde, dünya ülkelerinin Çin piyasasını daha da keşfetme ve “kalkınan Çin ekspresi”ne bir bilet alma arzusu da günden güne artıyor.

CIIE, dünyada bir ülke yönetimi tarafından düzenlenen ilk ithalat fuarı. Aynı zamanda, Çin’in piyasasını dünyaya açmak için attığı önemli adımlardan biri olarak nitelendiriliyor. Geçen yıl düzenlenen ilk fuarda imzalanan sözleşmelerin toplam değeri 57 milyar 830 milyon ABD dolarını bulmuştu. Son bir yılda birçok yüksek kaliteli yabancı ürün Çin piyasasına girdi ve hızlı bir şekilde rağbet gördü. Örneğin, dünyanın en küçük kalp pili Çin’e geldi, katlanabilir 9 mm yakın gözlük birçok mağazada yerini aldı ve İsviçre yapımı yeni nesil gama bıçağıyla 2 bini aşkın Çinli hasta tedavi edildi… Bütün bunlar, yabancı işletmecilerin, yüksek kaliteli ürün ve hizmet söz konusu olduğunda Çin piyasasının devasa potansiyelinin hayal gücünün çok ötesine geçebildiğinin farkına varmasını sağladı. Özellikle korumacılık ile tek taraflılığın yükseldiği ve küresel ticaret ile yatırımın yavaşladığı bir zeminde, durmaksızın dışa açılan Çin piyasası dünya ülkeleri için kaçırılmaz bir fırsat konumunda.

Genel bakımdan, 2. CIIE’ye katılan ülke ile işletmelerin sayısı ve sergilenen ürün miktarı geçen seneki fuarı geçti. Stant kapasitesi ile salonun yüzölçümü genişletildi. Buna rağmen, stant kapasitesi yine taleplere yetişemedi. Sadace bu nokta bile fuarın ne kadar ilgi çektiğini gösteriyor. Fuara katılan işletmelerden 250’den fazlası dünyanın en güçlü 500 işletmesi listesinde yer alıyor veya öncü konumda bulunuyor.

Öte yandan, birçok yeni ürün ile yeni teknoloji de fuarda ilk defa görücüye çıkacak. Bu da CIIE’nin niteliğinin daha da yükselmesini sağlayacak. Bunun yanı sıra, fuar kapsamında Hongqiao Uluslararası Ekonomik ve Ticaret Forumu dahil 300’den fazla renkli etkinlik yapılması bekleniyor. Bütün bunlar, Çin’in çok taraflı ticaret sistemini destekleme ve serbest ticaretin gelişmesini hızlandırma konularındaki kararlılığını yansıtıyor.

Detaylara bakıldığında, 2. CIIE’de birçok parlak nokta dikkat çekecek. Örneğin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dahil birçok ülke lideri, açılış töreninde ve fuarda düzenlenecek diğer ilgili etkinliklerde hazır bulunacak. Bu, yabancı siyasetçilerin Çin piyasasına büyük önem verdiğini gösteriyor. Bunun dışında, bu seneki fuara katılan ABD’li işletme sayısı da geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 20 arttı ve ABD’li işletmeler fuar alanında kapladıkları alan bakımından diğer ülkelerin işletmelerini geride bıraktı.

Ayrıca, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden bu sene 200’ü aşkın işletme fuara katılacak. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 40 yükseldi. Bunlar, dış ortam ne kadar karmaşık olursa olsun, dünya ekonomisinin nabzının her zaman Çin piyasasıyla sıkı bağları olduğunu gösteriyor.

Yabancı girişimcilerin Çin piyasasına girmesi, bu çevrelerin Çin ekonomisine iyimser baktığını gösteriyor. Yılın ilk çeyreğinde Çin’de gayrisafi yurt içi hasıla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 arttı. Böylece Çin, ilk üç çeyrekte büyük ekonomiler arasında birinci sırada yer aldı. Çin’de yeni endüstriler ile sektörlerin hızla büyümesi ile 5G teknolojisinin ticari kullanıma açılması da Çin ekonomisinin dinamizmini ve esnekliğini yansıtıyor. Çin, 1,4 milyar nüfusu ve 400 milyondan fazla orta gelir grubu ile dev bir piyasaya sahip. Geçen yıl düzenlenen ilk CIIE’de Çin, önümüzdeki 15 yıl içinde ithal edilecek ürün ve hizmetlerin ayrı ayrı 30 trilyon ve 10 trilyon doları aşacağı taahhüdünde bulundu. Çin, bu hedefe ulaşılması konusunda da kendine güveniyor.

Daha önemli olanı ise, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in geçen yıl açıkladığı birçok dışa açılma tedbiri son 12 ayda adım adım hayata geçirildi. Yabancı girişimlerin Çin piyasasına girişi için negatif listenin azaltılmasından, Yabancı Yatırım Yasası çıkarılmasına ve Shanghai’deki pilot serbest ticaret bölgesinin genişletilerek, bölgede yeni bir bölüm kurulmasına kadar atılan bütün somut adımlarla, Çin’in dışa açılma sürecinde çok taraflılık ile küresel serbest ticaret düzenini koruduğu ortaya koyuldu. Dünya Bankası tarafından kısa süre önce yayımlanan 2020 İş Ortamı Raporu’nda Çin, 15 basamak yükselerek 31. sırada yer aldı. Bununla birlikte, dünyada doğrudan yabancı yatırımın genel olarak azaldığı bir ortamda, Çin’in yılın ilk yarısında çektiği yabancı sermaye 73 milyar dolara ulaştı. Çin böylece dünyada en çok yabancı sermaye çeken ikinci büyük ülke olmayı sürdürdü.

Şu an küresel durumda birçok belirsizlik bulunduğu bir atmosferde, dünyanın dışa açılma ve işbirliği konusundaki kararlılığını koruyup, riskler ile tehditleri beraber göğüslemesi gerekiyor. 2. CIIE, şüphesiz ki korumacılık bariyerinin kırılmasına yardımcı olacak, uluslararası ticaret ve işbirliğini ilerletecek ve dünya ekonomisinin büyümesine yeni bir canlılık katacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum