Çin’in listeleri ABD için en doğru reçete

rBABCmD_hBqAKWesAAAAAAAAAAA438.768x494.jpg

Ren Jie, CRI Haber Merkezi

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Xie Feng dün Tianjin’de ABD’li mevkidaşı Wendy Sherman’la bir araya geldi. Bu toplantı, Mart sonunda ABD’nin Anchorage kentinde gerçekleştirilen diyaloğun ardından iki taraf arasında düzenlenen ikinci üst düzey görüşme. Çin tarafı bu görüşmede ikili ilişkilerle ilgili ilkesel tutumunu açıklayarak, ABD’ye Çin hakkındaki yanlış algısını ve son derece tehlikeli Çin politikasını düzeltmesi çağrısında bulundu, ayrıca Çin’in temel kaygılarını içeren iki listeyi ABD tarafına iletti.

Çinli yetkilinin açıklaması, Çin tarafının ikili ilişkilerdeki olumsuz duruma ilişkin kaygısını ve bu durumu değiştirme yönündeki görüşünü yansıttı; aynı zamanda Çin-ABD ilişkisinin mevcut çıkmaza sürüklenmesinden tamamen ABD’nin sorumlu tutulması gerektiğini net bir şekilde gösterdi.

Mevcut ABD yönetiminin iktidara gelmesinden bu yana altı ay geçti. Mevcut yönetim, eski yönetimin yanlış Çin politikalarını değiştirmek yerine, Çin’in kalkınmasını daha da engellemeye ve Çin’in iç işlerine daha kaba bir şekilde müdahale etmeye çalışıyor. Sherman’ın Çin ziyaretinin tam öncesinde ABD tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Çin’le ilişkilerini “güçlü konumuna dayanarak” ele alacağı bildirilmişti. Bu ne kibirli bir davranış!

Çin tarafı, ABD’nin COVID-19 virüsünün çıkış noktasına ilişkin araştırmalar ile Taiwan, Xinjiang, Hong Kong ve Güney Çin Denizi gibi sorunlar hakkında yaptığı tehlikeli provokasyon girişimlerinden duyduğu büyük hoşnutsuzluğunu bir kez daha ifade ederek, ABD’den Çin’in iç işlerine müdahale etmeyi, Çin’in çıkarlarına zarar vermeyi, kırmızı çizgiyi aşmayı ve değerler bahanesiyle zıtlaşmalar yaratmayı derhal durdurmasını istedi.

Çin’in bu açıklaması, şöyle net bir sinyal veriyor: Çin, ulusal egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını savunma konusunda asla taviz vermeyecek.

Diğer yandan, Çin, ABD’ye Çin hakkındaki yanlış algısını değiştirme çağrısında da bulunuyor. ABD’de bazı kesimler, Çin’i “hayali düşman” olarak görerek, Çin’in kalkınmasının engellenmesi halinde, ABD’nin iç ve dış sorunlarının çözülebileceğini düşünüyorlar. Bu, gerçekten çok yanlış bir reçete. Aslında, Çin’in temel kaygılarını içeren iki liste, ABD’nin sorunlarını çözebilecek en doğru reçete.

Listede, Çin Komünist Partisi üyeleri ile ailelerine uygulanan vize sınırlamasının, Çinli yetkililer ile hükümet birimlerini hedef alan yaptırımların, Çinli öğrencilere yönelik vize kısıtlamasının, Çin şirketlerine baskıların, Çin basın kuruluşlarının “yabancı misyon” olarak tanınmasının durdurulması ve Meng Wanzhou’nun iade talebinin iptal edilmesi gibi istekler sıralandı. Çin’in bu meşru talepleri, Çin-ABD ilişkisinin olumlu bir rotaya dönmesine yön veriyor.

Yorumlar

yorum