Çin’in kalkınma sırrı: İnovasyon ve kalifiye personel

rBABDGGCi1qAJQrnAAAAAAAAAAA125.1080x685.770x489.jpg

Wang Juemian, CRI Haber Merkezi

2020 Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülleri Konferansı, başkent Beijing’de yapıldı. Çin’in bilim ve teknoloji alanındaki en prestijli ödülü olan Çin Ulusal Üstün Bilim ve Teknoloji Ödülü’ne bu yıl 91 yaşındaki uçak tasarımcısı Gu Songfen ve 86 yaşındaki nükleer enerji uzmanı Wang Dazhong layık görüldü. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping törende, Gu Songfen ve Wang Dazhong’a ödüllerini takdim etti.

Törende ayrıca, 2020 Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülleri de sahiplerini buldu. Söz konusu ödüller 264 proje ile 10 bilim insanına ve bir uluslararası kuruluşa verildi.

İnovasyon, Çin’in kalkınmasını sağlayan en önemli itici güçlerden biri. Çin, son beş yılda, insanlı uzay projelerinin yanı sıra Ay ve derin su keşifleri ve kuantum iletişimi gibi önemli bilim ve teknoloji alanlarında inovatif başarılara imza attı. Dünyanın en büyük teleskobu FAST ve Beidou navigasyon ağı hizmete girerken, süper bilgisayarlar ve 5G iletişimi gibi üst düzey ekipmanların Ar-Ge çalışmalarında ve üretiminde de sürekli büyük atılımlar yapıldı.

Çin, Küresel İnovasyon Endeksi Sıralaması’nda 2015’te 29’uncu sıradayken, 2020’de 14’üncü sıraya yükseldi. Bunun arkasında yatan en önemli nedenlerden biri, Çin’de inovasyon canlılığının devamlı olarak artması.

Çin, kalifiye personel yetiştirilmesine büyük destek veriyor. Mevcut durumda Çin, hem nicelik, hem de kategori bakımından en zengin personel kaynağına sahip ülke konumunda. Çin’deki profesyonel ve teknik personelin sayısı 2010 yılında 55 milyon 504 bin iken, bu sayı 2019 yılında 78 milyon 398 bine çıktı. Çin, AR-GE alanında çalışan personel sayısı bakımından da son sekiz yıldır dünyada birinci sırada yer alıyor. Ayrıca, Çin 2020 yılında uluslararası patent başvuru sayısı 68 bin 720 ile dünyada birinci sıraya yükseldi.

Bilimsel ve teknolojik yeteneklerin yetiştirilmesi, Çin liderleri tarafından yapılan üst düzey bir plandır. Çin geçtiğimiz ay, dünyanın en önemli personel merkezi ve inovasyon üssünün inşasının hızlandırılmasına ilişkin önemli bir stratejik hedef ileri sürdü.

Öte yandan, Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan kısa süre önce açıklanan verilere göre, Çin’in inovasyon endeksi geçen sene 242,6’yı bularak, bir önceki yıla göre yüzde 6,4 arttı.

Çin’in bilimsel ve teknolojik inovasyonda sürekli başarılar kazanmasının bir başka nedeni de, Çin’de dışa açılmanın genişletilmesi. 2020 Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülü’nü kazananlar arasında yabancı uzmanlar da mevcut. Yabancı uzmanların önderlik ettiği veya katıldığı 5 proje ödül kazandı, uluslararası bilimsel ve teknolojik işbirliği ödülünün aday sayısı da rekor seviyeye ulaştı. Çinli ve yabancı bilim insanlarının, temel araştırmalar ve küresel meseleler başta olmak üzere pek çok alanda başlattığı bilimsel iletişim ve işbirliğinde verimli sonuçlar elde edildi. Çin’in bilim ve teknoloji alanlarında daha da dışa açılması ve işbirliğini daha da genişletilmesi bekleniyor.

Zhong Nanshan’ın önderliğindeki solunum yolu hastalıklarını önleme ve kontrol etme ekibi, 2020 Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülleri’nde “İnovasyon Ekibi” unvanına layık görüldü. Ekip, COVID-19 salgınıyla mücadelede sayısız kişinin hayatını kurtardı, solunum yolu hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde küresel çapta önemli bir rol oynadı.

2020 Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülleri’yle birlikte Çin’in inovasyonda çarpıcı başarılar kazanmasının nedenleri de açıklandı. Başlıca nedenler arasında, “Çin’in bilimsel ve teknolojik alanda kalifiye personel yetiştirmesi”, “bilimsel ve teknolojik inovasyonda açık tutum sergilemesi”, “bilimsel ve teknolojik ilerlemede tüm insanlığın refahını amaçlaması” gibi unsurlar yer alıyor. Bu, Çin’in inovasyonunun dünyaya sunduğu yeni bir katkı.

Yorumlar

yorum