Çin’in insan hakları raporu, BM İnsan Hakları Konseyi’nde üçüncü kez incelendi

20181110131136383_21439.jpg

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin Cenevre’deki merkezinde dün düzenlenen toplantıda, Çin’in “Evrensel Periyodik İnceleme”nin üçüncü kez katılmak üzere hazırladığı insan hakları raporu onaylandı.

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilci Yu Jianhua ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zhang Jun söz konusu toplantıda Çin’i temsil etti.

Söz konusu Evrensel Periyodik İncelemesi, 6 Kasım’da başladı. Çin, 2009 ve 2013’ten sonra, üçüncü defa söz konusu incelemeye katılıyor.

Çin, toplantıda “Ulusal İnsan Hakları Raporu”nu sundu. Raporda, Çin’in insan haklarını ilerletme ve koruma alanlarında kaydettiği yeni ilerlemeler ve başarıların yanı sıra, insan hakları alanında alınacak 30 yeni önlem de yer alıyor.

İnceleme esnasında 120’den fazla ülke, Çin’e özgü insan hakları düşünce ve uygulamalarıyla birlikte, Çin’in kalkınmasının küresel insan hakları çalışmalarına yaptığı önemli katkıları takdirle değerlendirdi.

Çin heyeti, taraflarla açık, kapsayıcı, dürüst ve işbirliğine dayalı bir tutumla yapıcı diyalogda bulunurken, aynı zamanda bazı ülkelerin Çin’e karşı asılsız eleştirilerini de cevapladı.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zhang Jun toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Söz konusu incelemede, Çin’in insan hakları alanında kaydettiği ilerlemeleri somut örneklerle dünyaya tanıttık. Çin’e özgü insan hakları geliştirme yolunun doğru olduğunu ve Çin’in insan hakları alanında kaydettiği ilerlemelerin diğer ülkelerde yürütülen insan hakları çalışmalarına da büyük katkı yaptığını bütün dünyaya gösterdik. Dolayısıyla aynı yolu kararlılıkla takip ederek ilerlemeye devam etmeliyiz.” ifadesini kullandı.

Onaylanan raporda ayrıca, yoksullukla mücadele, hukukun üstünlüğü, inovatif kalkınma, istihdamı ilerletme, halkın yaşam seviyesini yükseltme, kadın ve çocukları koruma, din işlerini yönetme, terörle mücadele, Güney-Güney İşbirliği, insan hakları eğitimi ve uluslararası insan hakları işbirliği gibi konularda tarafların inceleme sırasında ileri sürdüğü öneriler de yer alıyor.

Çin’in öteden beri yapıcı ve sorumlu bir tutumla insan hakları alanındaki işbirliğine katıldığına dikkat çeken Zhang Jun, Evrensel Periyodik İnceleme’nin seçici olmayan, çatışmasız ve politik olmayan ilkeler izlemesi gerektiğini söyledi.

Zhang Jun, Çin’in diğer ülkelerin, yararlı ve yapıcı önerilerini dikkate aldığını ve ilgili gelişmeleri önümüzdeki yıl konseyin raporu onayladığı sırada sunacağını belirtti.

Zhang, ilgili ülkelere Çin’in kalkınmasına ve ilerlemesine objektif yaklaşma ve Çin halkının tayin ettiği siyasi sistem ile kalkınma yoluna saygı gösterme çağrısında bulundu. Zhang, insan hakları sorunu bahanesiyle Çin’in içişlerine karışan ve Çin’in egemenliği ile toprak bütünlüğüne zarar veren girişimlere kesinlikle karşı çıktıklarını hatırlattı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum