Çin’in Hong Kong meselesinde verdiği sinyal doğru değerlendirilmeli

20191116143738226_37327.jpg

Xu Yanqing-CRI Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Brezilya’nın başkenti Brasilia’da düzenlenen 11. BRICS Liderler Zirvesi’ne katıldığı sırada Hong Kong’daki durum hakkında Çin hükümetinin tutumunu açıkladı.

Hong Kong’da devam eden şiddet olayları ile suç eylemlerinin hukukun üstünlüğünü ve asayişi ciddi şekilde çiğnediğini, ayrıca bölgenin refahı ile istikrarını önemli derece bozduğunu kaydeden Xi, bu eylemlerin, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine karşı bir meydan okuma anlamına geldiğini belirtti.

Xi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam’in bölge hükümetine başkanlık ederek, bölgeyi yasalara göre yönetmesini, Hong Kong polisinin yasaları kararlılıkla uygulamasını ve Hong Kong’un yargı mercilerinin şiddet ve suça karışmış eylemcileri yasaya uygun olarak cezalandırmasını kararlılıkla desteklediklerini vurguladı.

Xi, Çin hükümetinin ulusal egemenlik ile güvenliği ve ülkenin kalkınma çıkarlarını güvence altına alma, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini uygulama ve Hong Kong işlerine herhangi bir dış gücün müdahalesine izin vermeme yönündeki kararlılığının kesinlikle değişmeyeceğini söyledi.

Xi’nin ifadeleri, merkezi hükümetin Hong Kong yönetiminin sorunları yasalar doğrultusunda çözmesine destek verme yönündeki tutumunu ve ulusal egemenliği koruma kararlılığını yansıtıyor.

Xi’nin söz konusu konuşmasıyla, Çin Cumhurbaşkanı ilk defa uluslararası bir platformda merkezi hükümetin Hong Kong’daki şiddet olaylarına son verilmesi konusunda güçlü duruşunu sergilemiş oldu.

Hong Kong işleri Çin’in iç işleridir. Kimsenin Çin’in ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını koruma kararlılığını küçümsememesi ve Çin hükümetinin Hong Kong meselesinde verdiği açık sinyali yanlış değerlendirmemesi gerekiyor.

Hong Kong, merkezi hükümetin kesin desteği ve 1 milyar 400 milyon Çin vatandaşının sağlam desteğiyle kaostan kurtulabilecek ve yeniden refaha kavuşabilecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum