Çin’in dışa açılma politikası değişmeyecek

rBABDGGEoW2AHtdZAAAAAAAAAAA221.1080x613.770x438.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 4. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın açılış töreninde (CIIE) video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada, “Çin şu üç politikasını asla değiştirmeyecek: Dışa açılmayı genişletme, dünya ülkeleriyle gelişme fırsatlarını paylaşma ve dışa açıklık, hoşgörü, dengelilik ve çifte kazanç odağıyla ekonomik küreselleşmeyi ilerletme” ifadelerini kullandı.

ABD merkezli teknoloji devi Qualcomm şirketinin Çin’deki şube müdürü Meng Pu, Xi’nin konuşmasının kendisinde derin izlenim bıraktığını kaydederek, “CIIE’ye 4. kez katılıyoruz. Fuara katılmanın yanı sıra, Çin’de yaptığımız yatırımları da artırıyoruz.” diye konuştu.

Çin, 3. CIIE sırasında verdiği dışa açıklığı koruma taahhüdünü son bir yılda yerine getirdi. Dışa açılmayı genişletme önlemleri 4. CIIE sırasında daha da artırılacak. Örneğin, yabancı sermayenin Çin piyasasına girişini kısıtlayan negatif listenin daraltılması sürecek, Yabancı Yatırımları Destekleyen Sektör Listesi genişletilecek, serbest ticaret pilot bölgelerinde uluslararası hizmet ticaretine yönelik negatif liste ortaya çıkarılacak.

Bunun yanı sıra, düşük karbonlu ve dijital ekonomi alanındaki uluslararası işbirliğine etkin olarak katılan Çin, Trans-Pasifik Ortaklığına Kapsamlı ve Aşamalı Geçiş Anlaşması (CPTPP) ile Dijital Ekonomi Ortaklığı Anlaşması’na (DEPA) imza attı. Bu bir dizi dışa açılma önlemi, Çin’in gelişme meyvelerini dünya ülkeleriyle sürekli paylaştığını gösteriyor.

20 yıl önce, dönemin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Sekreteri Mike Moore, New York Times dergisinde yer alan bir makalesinde, gelecekte tarihçilerin Çin’in DTÖ’ye üyeliğini “21. yüzyılın en önemli olayı” olarak değerlendireceğini belirtti. Moore, makalesinde Çin’in DTÖ’ye katılmasının, diğer ülkelerin şirketleri için çok büyük fırsat anlamına geldiği yorumunu yaptı.

Moore’un öngörüsü bugünlerde  gerçekleşti. 1 milyar 400 milyon nüfusa sahip Çin’in yıllık ithalat hacmi 2 trilyon 500 milyar dolara ulaştı. Şu an düzenlenmekte olan CIIE, yabancı şirketlerin Çin pazarına gösterdiği büyük ilgiyi gözler önüne seriyor.

Bu yılki fuara 127 ülke ve bölgeden gelen 3 binden fazla şirket katılıyor. Fuara katılan, dünyanın 500 devi listesindeki şirketlerin sayısı geçen yıla göre arttı. 3. CIIE’ye katılan şirketlerin yüzde 80’i 4. CIIE’ye de katılıyor.

Şu an COVID-19 salgınının etkisiyle küresel ekonominin canlandırılmasında sıkıntılar yaşanıyor. Durum böyleyken, dışa açıklığa her zaman destek veren ve tek taraflılık ile ticari korumacılığa karşı çıkan Çin, küresel ekonomiye daha büyük katkılar yapmaya hazır.

Yorumlar

yorum