“Çin’in çözüm planları, BRICS işbirliğine ivme kazandırıyor”

20191115161523653_87311.jpg

İki gün süren 11. BRICS Liderler Zirvesi dün Brezilya’nın başkenti Brasilia’da sona erdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping zirvede “El Ele Vererek İşbirliğinde Yeni Sayfa Açalım” başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi, konuşmasında, küresel ekonomik kalkınmanın ve uluslararası düzenin yeni eğilimlerini derinliğine analiz ederek, tüm dünya için kritik olan bu dönemde BRICS üye ülkelerinin üstlenmesi gereken sorumluluklar hakkında üç maddelik öneride bulundu. Xi, çok taraflılığın savunulması ve yeni yükselen piyasalarla gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarının korunması gerektiğinin altını çizdi.

Nitekim küresel ekonomik kalkınma ve uluslararası düzenin derin değişimlerden geçtiği şu kritik günlerde gerçekleştirilen zirvede, bilimsel ve teknolojik inovasyon ile dijital ekonomi alanlarında işbirliğini güçlendirme konusunda mutabakata varıldı. Çok taraflılığın savunulması, küresel ekonomik yönetişim sisteminde reformun yürütülmesi mesajı iletildi. Küresel ekonomik büyüme bazı meydan okumalarla karşı karşıya iken, yeni yükselen piyasalarla gelişmekte olan ülkelerin yükselişinin engellenemez oluşuna dikkat çekildi.

Bilhassa Çin’in ortaya koyduğu çözüm planları, BRICS’in gelecekteki işbirliği yönünü aydınlattı. BRICS işbirliğinin bir sonraki “altın 10 yılında” da verimli neticeler elde edileceğine, örgüte üye ülkelerin halklarına ve hatta tüm dünyaya mutluluk getirileceğine inancı artırdı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum