Çin’in BM’deki meşru statüsünü geri alması, diplomasi tarihinde bir kilometre taşı

rBABCmF1FBGAKrbbAAAAAAAAAAA84.640x355.jpeg

25 Ekim 1971 tarihinde Birleşmiş Milletler 26. Genel Kurulu’nda onaylanan 2758 sayılı kararla Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) BM’deki meşru sandalyesine yeniden kavuştu. Kararın onaylandığı an BM salonu alkışlara boğuldu.

Dünyayı derinden etkileyen bu olay uluslararası çok taraflılık ve diplomasi tarihinin kilometre taşı kabul edildi.

Çin’in BM’deki meşru statüsünü geri alması, diplomasi tarihinde bir kilometre taşı_fororder_1211416884_16349755006671n

Son 50 yılda Çin, çok taraflılığı korumaya devam etti. Aynı zamanda BM Tüzüğü’nün temel ilkelerine sadık olan Çin, her zaman merkezinde BM’nin bulunduğu uluslararası sistemi ve uluslararası hukuka dayalı uluslararası düzeni savunmakta.

Birleşmiş Milletler (BM) 76’ıncı Genel Kurulu’nun dönem başkanı Abdulla Shahid, “Çin harika bir ülke, büyük başarılar elde etti. BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak Çin, çok taraflılığı savunan önemli güçlerden biri. Çin BM’nin ve uluslararası toplumun gelişmesine son derece önemli katkı yaptı.” diye konuştu.

Çin’in BM’deki meşru statüsünü geri alması, diplomasi tarihinde bir kilometre taşı_fororder_XxjwsmE007001_20210922_CBMFN0A001

Çin, uluslararası çok taraflı sistem için büyük önem taşımakta. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres konu hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“BM; küresel barış ve güvenlik, biyolojik çeşitliliğin korunması, iklim değişikliği ile mücadele ve gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasına destek konularında Çin ile daha sıkı işbirliği yapmaya hazırdır ve Çin ile ilişkisini yeni düzeye taşıyacaktır.”

Pakistan’ın Beijing Büyükelçisi Moin-ul Haque, Çin’in BM’deki meşru konumunu tekrar kazanmasının çok taraflılık ve diplomasi tarihinin kilometre taşı olduğuna işaret etti. Haque, geride bırakılan 50 yılda Çin’in, uluslararası topluma aktif bir şekilde katılarak, küresel siyasi ve ekonomik yönetişim ile karar alınması sürecinde kritik rol oynadığını belirtti.

Afrika Birliği’nin Beijing Temsilcisi Rahamtalla M. Osman, Çin’in BMGK’de Afrika ülkelerine büyük destek sağladığını söyledi. Çin’in Afrika’nın kabiliyet inşasına her fırsatta vurgu yaptığını ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne on yıl erken ulaştığını söyleyen Rahamtalla M. Osman, Çin’in Afrika ülkelerine bir örnek oluşturduğunun altını çizdi.

Yorumlar

yorum