Çin’den yapay zeka atılımı

20180311141415063_53338.jpg

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Wan Gang, devam eden 13. Çin Ulusal Halk Meclisi yıllık toplantısı kapsamında düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki yeni nesil yapay zeka araştırmalarının teşvik edileceğini duyurdu.

“Güvenlik, sağlık ve çevre gibi alanlardaki sorunların çözümünde yapay zeka geliştirme çalışmalarını destekleyeceğiz.” diyen Wan, hükümet olarak yerli yapay zeka şirketleri ve Ar-Ge kurumlarına uluslararası düzeyde işbirliğini inşa etmelerinde de yardımcı olacaklarını söyledi.

Van, bu alanda yapılacak çalışmalara rehber olacak bir yapay zeka kılavuzu yayımlayacaklarını belirterek, sosyal etik, iş yapısı, kişisel mahremiyet ve ulusal güvenlik konuları çerçevesinde ilgili yasa ve yönetmeliklerin de en kısa zamanda hayata geçirileceğini belirtti.

Çin Devlet Konseyi tarafından geçen temmuz ayında yayımlanan bir raporda, yapay zeka endüstrisinin kalkınmada yeni itici güç olabileceği vurgulanmıştı.

Rapora göre Çin, yapay zeka alanında 2020’ye kadar önemli bir inovasyon merkezi haline gelmeyi ve 2030 itibarıyla da bu alanda dünyanın lideri olmayı hedefliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum