Çin’den Litvanya ile diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürme kararı

rBABCWGZ9wWAB9UHAAAAAAAAAAA889.935x611.771x504.png

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Çin’in Litvanya ile diplomatik ilişkilerini maslahatgüzar seviyesine indirmeye karar verdiği bildirildi.

Litvanya hükümeti, Çin’in şiddetli itirazlarını hiçe sayarak Taiwan Adası makamlarının ülkede sözde resmî temsilcilik açmasına izin vermişti. Temsilciliğin 18 Kasım’da hizmete girdiği bildirilmişti.

Açıklamada, Litvanya’nın, söz konusu girişimle Çin ile Litvanya arasındaki diplomatik ilişkiler kurulurken yayımlanan bildiride yer alan siyasi taahhütlere ihanet ettiği, Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü zedelediği ve Çin’in iç işlerine karıştığı belirtildi.

Tek Çin ilkesinin Çin-Litvanya arasındaki ikili ilişkilerin siyasi temelini oluşturduğuna işaret edilen açıklamada, “Litvanya’yla ilişkilerini sürdürme yönünde iyi niyete sahip olan Çin hükümeti, Litvanya’yı taahhütlerine aykırı davranmama konusunda defalarca uyardı. Ne yazık ki Litvanya, Çin hükümetinin ciddi girişimini görmezden gelerek, ikili ilişkilerin genel durumunu ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını göz ardı etti ve Litvanya’da Taiwan adına bir ‘temsilcilik ofisi’ kurulmasına izin vererek kötü bir örnek yarattı.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın açıklamasında, iki ülke arasında büyükelçilik düzeyinde diplomatik ilişkiler kurmanın dayandığı siyasi temellerin yıkılması karşısında, Çin hükümetinin, ülkenin ulusal egemenliğini ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını korumak amacıyla iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri maslahatgüzar düzeyine indirmek zorunda kaldığı ifade edildi.

Litvanya hükümetinin attığı adımın sonuçlarına katlanacağına değinilen açıklamada, Çin hükümetinin Litvanya’ya derhal söz konusu yanlıştan dönme çağrısında bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, Litvanya’nın Çin halkının, ülkenin ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma konusundaki kararlılık, güç ve iradesini hafife almaması gerektiği vurgulandı.

Taiwan makamlarına da uyarıda bulunulan açıklamada, “Taiwan’ın bağımsızlığını savunanlar gerçekleri nasıl çarpıtırsa çarpıtsınlar, Çin’in ana kesimi ile Taiwan bölgesinin tek bir Çin’e ait olduğuna dair tarihî olguyu değiştiremeyecekler. Dış desteklere dayanarak kendi konumlarını yükseltme ve siyasi manipülasyonlarda bulunma çabaları başarısızlığa mahkûmdur.” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar

yorum