Çin’den ABD’ye Hong Kong tepkisi

221020181206381437582.jpg

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu’nda sözde “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” tasarısının onaylanmasını sert bir dille kınayarak, bu girişime kesinlikle karşı çıktıklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Hong Kong’da son beş aydır devam eden şiddet eylemlerinin, halkın can ve mal güvenliğini ciddi şekilde tehdit etmenin yanı sıra, hukukun üstünlüğüne ve toplumsal düzene zarar verdiğini, Hong Kong’un refah ve istikrarını zedelediğini ve “Bir Ülke İki Sistem”in temel çizgilerine meydan okuduğunu kaydetti.

Sözcü Geng, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu an Hong Kong, sözde insan hakları ve demokrasi meselesiyle değil; şiddet ve kaosu sonlandırma, hukukun üstünlüğünü sürdürme ve toplumsal düzeni yeniden sağlama meselesiyle karşı karşıya.” ifadesini kullandı.

Sözcü, Çin merkezi hükümetinin, Hong Kong hükümetinin yasalar doğrultusunda bölgeyi yönetmesini, Hong Kong polisinin yasaları uygulamasını, Hong Kong’daki yargı kuruluşlarının suçluları cezalandırmasını, Hong Konglu vatandaşların can ve mal güvenliği ile bölgenin refah ve istikrarının korunmasını kararlılıkla desteklediğini dile getirdi.

Çinli sözcü, Hong Kong’un anavatana dönmesinden bu yana “Bir Ülke İki Sistem”‘in uygulanmasında sağlanan başarıların evrensel olarak genel kabul gördüğünü, Hong Konglu vatandaşların daha önce görülmemiş şekilde demokratik haklarından yararlandıklarını ve özgürlüklerini yasalar doğrultusunda kullandıklarını ifade etti.

Washington’un girişiminin Çin’in çıkarlarına zarar vermekle kalmayıp, ABD’nin Hong Kong’daki çıkarlarını da zedelediğine işaret eden sözcü, “ABD’nin Çin’in iç işlerine karışma ve Çin’in kalkınmasını engelleme teşebbüsleri başarısızlığa uğrayacak.” dedi.

ABD’yi yanlış adımından dönmeye, söz konusu tasarının yasalaşmasını önlemek için derhal tedbirler almaya çağırdıklarını belirten sözcü, “ABD, Hong Kong ile ilgili işlere ve Çin’in diğer iç işlerine karışmayı derhal kesmelidir; aksi takdirde, bunun menfi sonuçları kendi aleyhine dönecektir.” diye konuştu.

Geng Shuang, ABD’nin yanlış kararlar almayı sürdürmesi hâlinde Çin’in de ulusal egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını korumak için güçlü karşı tedbirler alacağını vurguladı.

Öte yandan, Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti bugün ABD Senatosu’nda sözde “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” tasarısının onaylanması nedeniyle büyük esef duyduklarını açıkladı.

Bölge hükümetinin sözcüsü, yabancı bir ülkenin kongresinin, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin iç işlerine herhangi bir şekilde karışmaması gerektiğini yineledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum