Çin’de “Yapay Zeka” devrimi!

china-artificial-intelligence-sinovation.jpg

Yakın zamana kadar yalnızca bilim kurgu filmlerinde duyduğumuz “yapay zekâ” kavramı, süratle gelişen Çin ekonomisinin en önemli motorlarından biri hâline geliyor.

Yapay zekâ, hiç şüphesiz 2017 yılında dünyada en hızlı gelişen ve en çok ilgi çeken teknolojik trenddi.

Hızla büyüyen Çin’de, bilim kurgu filmlerini anımsatan yapay zekâ teknolojisi, artık laboratuvarlardan çıkarak teknoloji devrimini, sanayide ilerlemeyi ve toplumsal gelişmeyi destekleyen önemli güçler arasında girdi.

Guangdong eyaletinin Dongguan şehrine bağlı Mayong kasabasında yer alan JD lojistik merkezinde 300 robot çalışıyor.

Toplam 1200 metrekarelik platformda, robotlar mal yükleme, karekod (QR) tarama, taşıma ve dağıtma çalışmalarını düzenli olarak yürütüyor.

Yapay zekâ teknolojisiyle donatılan merkez, kargo işlemi için 40 ila 50 bin ürün seçme kapasitesine sahip.

JD Lojistik Merkezi çalışanlarından Yang Shaopeng, malların otomatik olarak ayrılması ve dağıtılmasıyla verimliliğin manuel çalışmaların 3-4 katına çıktığını, hassasiyet oranının da yüzde 100 olduğunu söyledi.

Yapay zekânın, bulut bilişim, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi sektörlerle eşgüdümlü olarak gelişmesiyle Çin’de çok sayıda yeni ürün ve hizmet ortaya çıkıyor.

Yapay zekânın geleneksel sanayiyle kaynaşması, verimliliği önemli ölçüde yükselterek, ekonominin güncelliğinin korunmasına hız katıyor. Bu faktör, ayrıca Çin’de inovasyonun gelişmesini destekleyen önemli bir güç oluyor.

Diğer yandan, Accenture Çin Danışma Şirketi Genel Müdürü Chen Xiaobing, 2035 yılı itibarıyla yapay zekânın Çin ekonomisine 7 trilyon 100 milyar dolarlık katkı getireceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum