Çin’de 1911 Devrimi anılıyor

rBABC2FilpeAMeNzAAAAAAAAAAA807.1920x1080.770x434.png

Xinhai Devrimi olarak da anılan 1911 Devrimi’nin 110’uncu yıldönümü, Çin genelinde düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

Başkent Beijing’deki Büyük Halk Salonu’nda dün düzenlenen anma toplantısına Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in yanı sıra üst düzey parti ve devlet liderleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, anma toplantısında yaptığı konuşmada, Xinhai Devrimi ile Çin halkının ve Çinli öncülerin ulusun bağımsızlığına ve kurtuluşuna giden büyük ve çetin yolculuğu başlattığını söyledi. Xi, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) iktidara gelmesinin, tarihin ve halkın seçimi olduğunu, Çin’deki farklı etnik grupların çıkarlarını ve kaderini yakından ilgilendirdiğini kaydetti.

Xi, ÇKP üyelerinin Sun Yat-sen’in başlattığı devrim hareketinin en güçlü destekçileri, en sadık ortakları ve en inançlı takipçileri olduğunu belirtti.

Xi, konuşmasında vatanın barışçı yollarla yeniden birleşmesinin, Taiwan’daki soydaşlar dâhil tüm Çin ulusunun çıkarlarına uyduğunu dile getirdi.

1911 Devrimi’ni anmak için Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde de bir tören düzenlendi.

Törene toplumun farklı kesimlerinden 500’ün üzerinde kişi katıldı.

Diğer yandan, Çin’in yurt dışındaki diplomatik temsilcilikleri ve yurt dışında yaşayan Çin vatandaşlarının kurduğu dernekler de 1911 Devrimi’nin Çin tarihindeki öneminin anlatıldığı çevrim içi konferans ve anma etkinlikleri düzenledi.

Feodalitenin yıkılışı Wuchang Ayaklanması ile başladı

110 yıl önce Sun Yat-sen’in liderliğindeki devrimciler 1911 Devrimi adıyla da bilinen Xinhai Devrimi’ni başlatarak Qing Hanedanı’nı devirdi. Devrimle Çin’de 2 bin yıldan fazla süren mutlak monarşi sona ererken, demokratik ve cumhuriyetçi bir anlayış yayıldı.

1911 Devrimi, Qing Hanedanı yöneticilerine karşı yapılan Wuchang Ayaklanması olarak bilinen silahlı isyan hareketiyle başladı.

10 Ekim 1911 akşamı devrimci güçler, Qiyi Kapısı’ndan Wuhan kentine girerek genel valinin ofisini top atışına tuttu. Ordunun, kentin tamamında kontrolü ele geçirmesinin ardından, hanedanın sona erdiği ve cumhuriyet idaresini benimseyen Hubei Askerî Hükümeti’nin kurulduğu bildirildi.

Feodalitenin sona erdiğinin ilan edildiği Kırmızı Bina adıyla anılan yapı, bugün müze olarak hizmet veriyor.

Binanın 500 metre güneyinde yer alan 1911 Devrimi Müzesi, devrimin 100’üncü yılı anısına inşa edildi. Ekim 2011’den bu yana ziyarete açık olan müze, devrim tarihine ilgi duyan halktan büyük ilgi görüyor.

Xinhai Devrimi ile ilgili kültürel kalıntılar ve eski fotoğrafların sergilendiği müze, aynı zamanda akademik temaslar ve bilimsel araştırmalar için de destek sağlıyor. Müzeyi yılda ortalama 1 milyon kişi ziyaret ediyor.

Çin tarihinde çığır açtı

CGTN’in haberinde görüşlerine yer verilen Çin Sosyal Bilimler Akademisi Modern Tarih Enstitüsü’nden araştırmacı Li Zaiquan, “Xinhai Devrimi, geçen yüzyılda Çin tarihindeki ilk büyük tarihî değişim. Çin tarihinde çığır açan bu olay muazzam bir tarihî tesir yarattı.” ifadelerini kullandı.

Li, monarşiyi sona erdiren devrimin, beraberinde modern ulusal demokratik devrimi, demokratik bilinci ve zihinlerin özgürleşmesini getirdiğini dile getirdi.

Yorumlar

yorum