“Çin-Yunanistan işbirliğinin seviyesi yükseltilecek”

A0B8EE92-DB16-4310-B0CD-9DBB56BA23BB.gif

Ren Jie-CRI Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 10-12 Kasım günlerinde Yunanistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. İki ülke liderleri bu ziyaret sırasında, karşılıklı siyasi güvenin pekiştirilmesi, somut işbirliğinin derinleştirilmesi ve medeniyetler arasındaki diyaloğun arttırılması gibi konularda geniş bir şekilde görüş alışverişinde bulundu ve mutabakata vardı.

Bütün bunlar medeniyetlerarası iletişimin ve karşılıklı yarara dayalı işbirliği bağlarıyla kurulan Çin-Yunanistan kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin daha da yükseltildiğini ortaya koydu. Ayrıca, bu ilişkilerin iki ülke halkına yeni kalkınma fırsatları getireceğini ve Çin-Avrupa ilişkilerini hızlandıracağını gösterdi.

Çin ve Yunanistan arasındaki ilişkiler, 2006 yılında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurulmasından bu yana daima istikrarlı ve hızlı bir şekilde gelişiyor. Yeni sona eren 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın (CIIE) onur konuklarından biri olan Yunanistan’ın fuar kapsamında imzaladığı sözleşme hacmi, geçen seneye göre 2,5 kat arttı. Çin’den Yunanistan’a 11 yıl aradan sonra ilk kez cumhurbaşkanlığı seviyesinde ziyaret gerçekleştirilmesi, Yunan siyesetçiler tarafından “ikili ilişkilerin gelişiminde yeni bir kilometre taşı” olarak nitelendirildi.

Köklü medeniyete sahip Çin ile Yunanistan’ın ilişkilerindeki en önemli noktalardan biri iki ülke arasındaki gönül bağıdır. Mesela Xi ziyaretinde yaptığı konuşmada, Çin ve Yunanistan’ın medeniyetlerarası iletişim ve paylaşımı destekleyerek, medeniyetler çatışması gibi “saçma bir teoriye” karşı çıktığına dikkat çekti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ise, Çin’in gerek tarihi ve kültürü, gerekse günümüzdeki dışa açılma süreci ile ilerlemesi ve kalkınması gibi gerçeklerin “medeniyetler çatışması teorisine” güçlü bir cevap verdiğini söyledi.

Tek taraflılık ile korumacılığın güçlendiği ve küresel çatışmaların tırmandığı bu günlerde, köklü medeniyete sahip iki ülke liderlerinin bu gibi ifadeleri son derece büyük önem taşıyor. Bu açıklamalar ve temaslar, anlaşmazlıkların giderilmesine, küresel yönetişimin iyileştirilmesine ve barış ile kalkınmanın hızlandırılmasına çok değerli katkılar sağlıyor.

Ayrıca, ekonomik ve ticari işbirliği ikili ilişkilerin inşasında çok önemli rol oynuyor.

Yunanistan, Çin’in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediğini açıklayan ilk Avrupa ülkesi. Yunanistan ekonomisi, 10 sene önce yaşanan finans ve borç krizlerinden dolayı bir hayli durgunlaşmıştı. Yabancı yatırımcılar ülkeden çekildiği sırada Çin’den giden yatırımlar Yunanistan ekonomisinin istikrara kavuşmasına yardımcı olmuştu.

Yunanistan’daki Pire Limanı, iki tarafın ortak çabalarıyla ve Çinli işletmenin yatırım desteğiyle dar boğazdan kurtuldu. Pire Limanı son 10 sene içinde konteyner kapasitesini 7 kat arttırarak, Akdeniz’deki en büyük liman haline geldi. Limanın canlanması ayrıca 10 binden fazla yerel istihdam fırsatı sağladı.

Cumhurbaşkanı Xi son ziyareti sırasında, ikili işbirliği açısından önem taşıyan 4 maddelik bir öneri ileri sürdü. Xi’nin önerisine göre, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Yunanistan’ın uluslararası bir lojistik merkezi inşa etme stratejisi arasındaki kenetlenme hızlandırılacak. İki taraflı ticaret ve yatırımın çapı genişletilecek. Çin ve Yunanistan arasındaki kültürel ve beşeri iletişim derinleştirilecek. Son olarak, Çin-Avrupa ilişkisinin gelişim süreci ilerletilecek.

Bu öneriler, Çin ile Yunanistan arasındaki somut işbirliğine yön verecek. Ayrıca, Xi’nin ziyareti sırasında iki taraf arasında yatırım, denizcilik, finans, enerji ve eğitim gibi alanları kapsayan işbirliği belgelerinin imzalanması da ikili işbirliğinin kalitesinin yükseltilmesine yeni bir dinamizm katacak.

Xi ayrıca, Yunanistan’dan daha fazla kaliteli tarım ürünü ithal etmeye hazır olduklarını ve daha fazla güçlü Çinli işletmenin Yunanistan’a yatırım yapmasını teşvik edeceklerini belirtti. Bu adımlar, şüphesiz ki borç krizi gölgesinden çıkmaya çalışan Yunanistan’a büyük fırsatlar sunacak.

Daha geniş bir çerçeveden bakılınca, Çin ile Yunanistan arasındaki işbirliği ikili kapsamı aşarak, Çin-Avrupa ilişkilerinde de önemli etkiler yaratacak. İpek Yolu’nun kara ve deniz uçlarının birleştiği bir noktada bulunan Yunanistan, eşsiz bir coğrafi avantaja sahip. Yunanistan, Nisan ayında Çin-Orta ve Doğu Avrupa İşbirliği Mekanizması’na resmî olarak üye oldu. Yunanistan liderleri bu konuda yaptığı açıklamalarda, AB ile Çin arasındaki ilişkilerin ilerletilmesinde aktif rol oynamaya hazır olduklarını vurgulamıştı. Yunanistan’ın katkısı sayesinde Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğine yeni bir itici güç katılmasının yanı sıra, Avrasya bağlanırlığının arttırılması bekleniyor.

Çin’in Yunanistan’da yürüttüğü projelerdeki başarılı uygulamalar da bazı Avrupalı ülkelerin Çin’den yapılacak yatırımlar konusundaki şüphelerinin de giderilmesine yardımcı olacak.

Tarafların esas çıkarlarını ilgilendiren önemli konularda kesin destek verilmesi, önemli uluslararası ve bölgesel meselelerdeki koordinasyonun arttırılması ve dışa açık küresel ekonomi ile insanlık için kader ortaklığı inşasına birlikte katkı yapılması durumlarında, ikili ilişkilerde mutlaka daha zengin sonuçlar elde edilecektir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum