Çin Yolsuzluk Zanlılarının Bilgilerini Kamuoyuyla Paylaştı

cin-yolsuzluk-wanted.jpg

Çin, yolsuzluğa karışan ve yurt dışına kaçan 100 kişinin yer aldığı listeyi ve bu kişilerin bulundukları ülkeleri de içeren bilgileri yayımlayarak, ilgili ülkelerden yolsuzlukla mücadele konusunda destek istedi.

Merkezi Yolsuzlukla Mücadele Koordinasyon Grubu’na bağlı yurt dışına kaçan ve yolsuzlukla suçlanan kişileri ve yasa dışı yollardan elde edilen varlıklarını yurda döndürme çalışmalarını yürüten ofis, bugün bazı zanlılar hakkındaki bilgileri açıkladı.

Açıklanan bilgiler arasında zanlıların kişisel bilgileri, şüphelenilen suçları, şu an bulundukları ülkeler ve bu ülkelere varış tarihleri bulunuyor.

Alınan bilgilere göre 31 Mart itibarıyla Çin, “Sky Net” kodlu operasyonla 90’dan fazla ülke ve bölgeye kaçan 476’sı kamu çalışanı 2 bin 837 kişiyi ve 8 milyar 990 milyon yuanlık parayı ele geçirdi. Bununla beraber yolsuzluk ve rüşvet şüphelisi 365 kamu çalışanının halen yabancı ülkelerde bulunduğu, 581 kişiden ise haber alınamadığı bildirildi.

Uluslararası topluma seslenen Çin hükümeti, yolsuzlukla mücadele çalışmalarına destek isteyerek, kaçan suçluların bir an önce Çin’e gönderilmesi ve yargı önüne çıkarılması için ilgili ülkelerden yardım talebinde bulundu.

Çin, ayrıca kendi vatandaşlarına da hitap ederek, aranan 100 kişiyle ilgili elde ettikleri bilgileri http://www.12388.gov.Cn/ztzz/ internet adresine bildirmelerini istedi.           Çin Uluslararası Radyosu 

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum