Çin ve Türkiye Dışişleri Bakanları bir araya geldi

bakan-cavusoglu-cin-disisleri-bakani-wang-yi-ile-gorustu_f983524.jpg

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, TAYLAND’DAKİ TEMASLARI KAPSAMINDA ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANI WANG Yİ İLE BİR ARAYA GELDİ. (İHA/BANGKOK-İHA)

in Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Tayland’ın başkenti Bangkok’ta Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa süre önce yaptıkları görüşmede önemli mutabakata vararak ikili ilişkilerin geleceğine yön verdiklerine dikkat çekti.

Wang, Çin’in Türkiye ile söz konusu mutabakatı hayata geçirmeye, karşılıklı stratejik güveni pekiştirmeye ve terörle mücadele iş birliğini artırmaya hazır olduğunu kaydetti.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile ilişkilerinde kaydettiği yeni ilerleme nedeniyle Türkiye’yi tebrik eden Çin Dışişleri Bakanı Wang, bu ilişkilerin daha da yoğunlaşmasını temenni ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temmuz ayındaki Çin ziyaretinin son derece başarılı geçtiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin Çin ile vardığı görüş birliğini hayata geçirmeye ve hükümetler arası iş birliği komisyonu gibi mekanizmaların işlevlerini artırmaya hazır olduğunu vurguladı.

Çin ve Türkiye’nin ticaret, ekonomi, güvenlik, hızlı tren ağı inşası, nükleer elektrik, havacılık ve kültür alanlarında iş birliğini yoğunlaştıracağını dile getiren Çavuşoğlu, böylece ikili ilişkileri yeni düzeye taşıyacaklarının altını çizdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum