Çin ve Rusya’dan Cenevre’de demokrasi ve insan hakları semineri

Çin ile Rusya’nın BM Cenevre misyonları demokrasi ve insan hakları konulu bir seminer düzenledi.

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Misyonu ile Rusya’nın BM Cenevre Ofisi Daimi Misyonu tarafından internet üzerinden düzenlenen seminere 60’tan fazla ülkeden diplomatlar, hükümet dışı örgüt temsilcileri, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.

Cenevre’de düzenlenen ilk demokrasi, insan hakları ve kalkınma konulu uluslararası seminer olma niteliği taşıyan etkinlikte söz alan farklı ülkelerin temsilcileri, her ülkenin kendi ulusal koşullarına uygun bir siyasi sistem ve kalkınma yolu seçme özgürlüğüne sahip olduğunun altını çizdi. Konuşmalarda, Batılı ülkelerin değer yargılarını tekelleştirme girişiminin bir tür “ideolojik diktatörlük” olduğu belirtildi.

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Misyonu Maslahatgüzarı Li Song, yaptığı konuşmada, gerçek demokrasinin halkın ülkenin efendisi olmasına anlamına geldiğine işaret ederek demokrasi ve insan hakları adı altında başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmenin ve zıtlaşma yaratmanın sadece kaosa ve felakete yol açacağını kaydetti.

Çin’in kendi kalkınma modelini başka ülkelere dayatmayacağını belirten Li, diğer ülkelerin “hocalığını” da kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Çin’in gerçek çok taraflılıkta ısrar ederek uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesini teşvik edeceğini dile getiren Li, Çin’in insanlığın kader ortaklığının ilerletilmesi ve daha güzel bir dünya inşa edilmesine yeni katkılarda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Rusya’nın BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Gennadiy Gatilov da yaptığı konuşmada, demokrasi ve insan hakları arayışında farklı kültürel niteliklerin, ahlaki standartların ve toplumsal değerlerin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Gatilov, “‘Demokrasinin kalesi’ olduklarını iddia eden bazı ülkeler, Soğuk Savaş zihniyetine bağlı kalarak sözde ‘demokratik standartlarıyla’ çizgiler çekmeye çalışıyorlar. Farklılıkları daha da derinleştiren bu tür davranışların kesinlikle desteklenmemesi gerekiyor.” dedi.

Yorumlar

yorum