“Çin ve Myanmar daha sıkı bir kader ortaklığı oluşturacak”

20200117113139284_50050.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iki gün sürecek Myanmar ziyareti için bugün başkent Beijing’den ayrıldı. 19 yıl aradan sonra Çin’den Myanmar’a cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez resmi ziyaret gerçekleştiriliyor.

Ziyaret öncesinde Myanmar’ın birçok ana akım medya kuruluşu Xi Jinping’in makalesine yer verdi.

Makalesinde karşılıklı siyasi güven, somut işbirliği ve kültürel değişim açılarından Çin-Myanmar ilişkilerinin gidişatını takdirle değerlendiren Xi, ziyaretinin iki ülke arasında daha sıkı kader ortaklığının kurulması ve bin yıl öncesine uzanan geleneksel dostluğun pekiştirilmesine katkı sağlamasını arzu ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin-Myanmar ilişkilerinin geliştirilmesi hususunda dört maddelik öneri de ortaya koydu.

Birinci olarak stratejik koordinasyon kuvvetlendirilerek ikili ilişkilerin gelişmesine yön verecek yol haritası çizilmeli. İkinci olarak ticari değişim pekiştirilerek çifte kazanca dayalı işbirliğine dinamizm katılmalı. Üçüncü olarak kültürel değişim ve etkileşim artırılmalı. Dördüncü olarak da eşgüdüm kuvvetlendirilip bölgesel istikrar ve barışın korunması için ortak çaba harcanmalı.

Bu yıl, Çin ve Myanmar arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. yılı. Tek taraflılık ve hegemonyanın baş gösterdiği bir dönemde Çin ve Myanmar’ın çok taraflı mekanizmalar altında işbirliğini pekiştirmesi, karşılıklı saygı, adalet ve çifte kazanca dayalı yeni tip büyük ülkeler arası ilişkilere örnek teşkil etmesi büyük önem arz ediyor.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in yeni yıldaki ilk dış ziyaret noktası olarak Myanmar’ı seçmesi Çin’in bu ülke ile ilişkilerine verdiği değeri yansıtıyor.

Yeni dönemde hızla gelişen Çin-Myanmar ilişkileri, iki taraf başta olmak üzere bölgedeki diğer ülkelerin barış ve kalkınmasına güç katacak ve insanoğlunun kader ortaklığının oluşturulmasına da ivme kazandıracaktır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum