Çin ve Moldova liderlerinden karşılıklı tebrik mesajları

rBABDGH2MLuAYZEfAAAAAAAAAAA709.600x338.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Moldova Devlet Başkanı Maya Sandu, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 30. yıldönümü vesilesiyle karşılıklı tebrik mesajları gönderdi.

Çin ve Moldova’nın geleneksel dostane işbirliği ortakları olduğuna işaret eden Xi, mesajına şöyle devam etti:

“Çin ve Moldova arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 30 sene boyunca, ikili ilişkiler sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişti; karşılıklı siyasi güven her geçen gün daha da derinleşti; işbirliği bütün alanlarda istikrarlı şekilde ilerledi. İki ülke ayrıca uluslararası ve bölgesel meselelerde de sıkı eşgüdümü sürdürdü.

İki ülkenin halkları, COVID-19 salgını karşısında birbirine destek vererek, salgınla dayanışma içinde mücadele etti.

Moldova’yla ilişkilere büyük önem veriyorum. Şahsınızla beraber, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 30. yıldönümü fırsatlarından yararlanarak, ikili ilişkilerin ve bütün alanlardaki işbirliğinin derinlemesine gelişmesini hızlandırarak, iki ülkeye ve halklarına faydalar sağlamak için çaba harcamaya hazırım.” ifadelerini kullandı.

Maya  Sandu ise, Moldova ile Çin ilişkilerindeki hızlı gelişme eğiliminin korunduğunu, siyasi diyaloğun sürekli yoğunlaştırıldığını, karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin gittikçe derinleştiğini ve çok taraflı işlerdeki eşgüdümün daha da pürüzsüzleştiğini vurguladı.

Salgınla mücadele kapsamında gönderdiği yardımlardan ötürü Çin’e teşekkür ettiklerini aktaran Sandu, iki ülke arasındaki işbirliği potansiyelini bütün alanlarda geliştirerek, ikili ilişkilerde yeni ilerlemeler kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Yorumlar

yorum