Çin ve Kazakistan liderlerinden işbirliğini genişletme taahhüdü

20190614114321095_49489.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Bişkek’te Kazakistanlı mevkidaşı Kasım Cömert Tokayev’le bir araya geldi. İki lider işbirliğini genişletme taahhüdü verdi.

Xi ve Tokayev arasındaki görüşme, Shanghai İşbirliği Örgütü’nün (SİÖ) bugün başlayacak toplantısı öncesinde gerçekleşti.

Tokayev’e cumhurbaşkanlığı görevine başlaması dolayısıyla tebriklerini ileten Xi, Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerletilmesine katkılarından övgüyle söz etti.

Xi, Kazakistan ile 27 yıl önce kurulan diplomatik ilişkilerin derinleştiğini ve dostluk ilişkilerinin de iyi korunması gerektiğini ifade etti.

Çin ve Kazakistan’ın Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde işbirliğini sürekli ileriye taşıdıklarını belirten Xi Jinping, gelecekte iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım prosedürlerinin sadeleştirileceğini; üretim kapasitesi, tarım, ileri teknoloji, finans, ulaşım ve lojistik alanlarındaki işbirliğinin güçlendirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, Shanghai İşbirliği Örgütü ve Asya’da İşbirliği ile Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) çerçevesinde Kazakistan’la işbirliği yaparak, bölgenin güvenliği ve kalkınmasına daha büyük katkıda bulunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Çin’le diplomatik ilişkilerin geliştirilmesini öncelikli politikaları olarak ele aldıklarını ifade etti.

Kazakistan’ın Çin ile kapsamlı stratejik ve dostane ilişkilerini ilerletmeye çalıştığını vurgulayan Tokayev, bunun hem kendi ülkesinin hem de bölgenin istikrarı ve refahı bakımından büyük önemi taşıdığını, iki ülkedeki halkların çıkarlarına da uyduğunu sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum