Çin: Uzun Yürüyüş ruhuyla ABD’nin engellerini aşacağız

20190527160932195_20903.jpg

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kısa süre önce Jiangxi eyaletinde incelemelerde bulundu. Xi burada Ekim 1934’te Çin Kızıl Ordusu’nun Uzun Yürüyüş’e başlaması anısına kurulan bir anıta çelenk koyarak, “Uzun Yürüyüş ruhunun” sonsuza kadar yaşayacağına vurgu yaptı.

Xi’nin Uzun Yürüyüş vurgusu, ABD’nin ticaretten ekonomiye, teknolojiden askeri alanlara kadar Çin’i engelleme girişimlerinin arttığı bir dönemde, gelişme kararlılığını ortaya koyması bakımından büyük önem taşıyor.

Uzun Yürüyüş, 20. asırda dünyanın gidişatını en çok etkileyen ideal ve özveri, irade ve cesaretle dolu destansı hadiselerden biridir.

ABD’nin Çin’i engelleme çabası yeni bir aşamaya girdi. ABD, önde gelen Çinli işletmeleri “boğmaya” çalışarak, bilim ve teknolojik kısıtlamalarda müttefiklerini de yanına çekmeye çalışıyor. Öyle ki ABD Dışişleri Bakanı Pompeo 23 Mayıs’ta yaptığı bir konuşmada, Huawei şirketinin “güvenlik tehditlerini” açıklamak için, bazı ülkelerin liderleriyle görüştüğünü söyledi. ABD’nin ulusal güvenliği tehdit gerekçesiyle kısıtlama listesine aldığı şirketler arasında 260 Çin şirketi bulunuyor. Çin bu listede yüzde 21,9’luk pay oluşturarak Rusya’nın hemen ardında yer alıyor.

İhracatı kısıtlama yöntemiyle Çinli şirketlerin yabancı ortaklarına tedarikleri kesmek hatta yaptırım yapmak, ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerinden sonuç alınamadığı bir dönemde baskıyı artırmayı amaçlıyor.

Elbette ABD kendini göklere çıkardı ve Çin’in bilimsel-teknolojik inovasyon alanındaki yumuşak gücünü küçük gördü. Çin, her zaman Uzun Yürüyüş ruhuyla kendini teşvik eder.

Çin, uzay alanında hep Uzun Yürüyüş serisi taşıyıcı roket sistemini kullanıyor. Bunun yanı sıra, Çinliler devlet çıkarı ve Çin milletinin temel çıkarının üstün olduğunu görür.

Dış baskı karşısında Çinliler, devletin ve milletin hayallerini gerçekleştirmek için hiçbir zorluktan korkmaz ve başarıya ulaşana kadar her şeyi feda eder.

“Geride kalanlar tokat yer” sözü, 1840’ta Birinci Afyon Savaşı’ndan bu yana Çin milletinin en derin ulusal hatırası ve nesilden nesile Çinlilerin özledikleri refahı gerçekleştirmesi için teşviktir.

Çok zor koşullarda, Çin çok kısa bir zamanda nükleer bomba, füze ve uydu geliştirerek ulusal haysiyetini savundu.

Çin ekonomisi çöküşün eşiğindeyken, ülkede reform ve dışa açılma politikası uygulanarak yeni bir Uzun Yürüyüş başlatıldı. Çetin mücadelenin ardından Çin, yıllardır dünyanın ikinci ekonomisi konumunu korudu.

Bilimsel-teknolojik ilerleme peşinde koymak ve bilimsel-teknolojik ilerlemenin sonuçlarını paylaşmak, herhangi bir ülkenin veya halkın tekelinde değildir, insanlığın ortak arzusudur. ABD’nin hegemonyacı baskısına karşı, kendi bilimsel-teknolojik kalkınma hakkını korumak ve insanlığa yarar getirmek için yaptığı mücadelede Çin’in yapması gereken basittir, o da yıkılmamaktır, ilerlemeye devam etmek ve zafer kazanmaktır. Bu motivasyonla hareket ederek şirketlerine fayda sağlamada kararlı olan Huawei çalışanları, çalışmalarını düzenli şekilde sürdürüyor.

“Uzun Yürüyüş, ülkü ve inanç için gerçekleştirilen, gerçekleri sınayan, halkı uyandıran ve ülkede yeni çehre açan ulvi bir yolculuktur.”

ABD’nin Çin’i “demir perde” ile kuşatma girişimini, Çin liderleri ve halkı milli kalkınış yolunda bir engelleme çabası olarak görüyor. Bu engelden korkmayan Çin liderleri ve vatandaşları Uzun Yürüyüş ruhuna dayanarak, engelleri aşma çabası gösterecek. Bunun yanı sıra Çin hükümeti, Huawei dahil Çinli bilim-teknoloji şirketlerinin dış dünyayla işbirliği geliştirmelerini desteklemeye devam edeceğini, Çin’deki, ABD şirketleri dahil yabancı şirketlerin yasal haklarının güvence altına alınacağını açıkladı.

Uzun Yürüyüş ruhu sadece Çin halkının güçlü zihinsel gücü değil, aynı zamanında dünyanın paylaştığı değerli manevi servet olarak görülebilir. Amerikalı gazeteci Harrison Evans Salisbury, “Uzun Yürüyüş’ün geçmişi heyecanlıdır. Uzun Yürüyüş halen dünya halkının hayranlığını ve tutkusunu uyandırmaktadır. Bence Uzun Yürüyüş, insanlığın sağlam ve korkusuz bir anıtı olarak nesilden nesile aktarılacaktır. Uzun Yürüyüş’ün hikayeleri bir kez daha bunu gösteriyor: İnsanlığın ortak ruhu uyandırıldıktan sonra, bu büyük bir güce dönüşür” ifadesini kullanmıştı.

Çinliler her zaman Uzun Yürüyüş yolundadır. Her nesil kendi Uzun Yürüyüş’ünü yapar. Aşmayacağımız zorluk ve ulaşmayacağımız zafer yoktur.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum