Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı’na “Kuşak ve Yol”damgası

rBABCWE2EOSAZEuEAAAAAAAAAAA257.2048x1365.770x514.jpg

2021 Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı, başkent Beijing’de devam ediyor. Fuara 153 ülke ve bölgeden 10 binin üzerinde firma fiziksel olarak veya internet üzerinden katılım gösteriyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2 Eylül’de fuar kapsamında düzenlenen Küresel Hizmet Ticareti Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, işbirliği kapasitesini genişleterek, Kuşak ve Yol çerçevesinde ilgili ülkelerin hizmet sektörlerine yönelik desteklerini artıracaklarını ve Çin’in teknolojik başarılarını tüm dünyayla paylaşacaklarını kaydetti.

Çin’in Kuşak ve Yol inisiyatifinin damgasını vurduğu fuarda, inisiyatif kapsamındaki ortaklıklar ile kültür ve turizm tanıtım faaliyetleri de yer aldı.

Çin Ticaret Bakanlığı Hizmet Ticareti Departmanı Başkan Yardımcısı Zhu Guangyao, 2020 yılında salgına rağmen Çin’in Kuşak ve Yol güzergâhı üzerindeki ülkelerle gerçekleştirdiği hizmet ticaretinde salgın öncesi seviyenin korunduğu bilgisini verdi.

Zhu, 2021 yılının ilk çeyreğinde Kuşak ve Yol ülkeleriyle yapılan hizmet ticaretinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 arttığını söyledi.

Diğer yandan, “Dijital Geleceğe ve Hizmet Odaklı Kalkınmaya Doğru” temalı fuar kapsamında düzenlenen Kuşak ve Yol Hizmet Ticareti İşbirliği Forumu’nda da dijital ekonominin Kuşak ve Yol’un inşasındaki rolü masaya yatırıldı.

Airwallex Çin CEO’su Wu Kai, Kuşak ve Yol güzergâhındaki firmaların sınır ötesi ticarete dönük talebinin büyük olduğuna dikkat çekerek, sınır ötesi ödemelerdeki yüksek hareketlilik nedeniyle bölgenin gelecekte Asya’nın “ödeme merkezi” hâline geleceğini belirtti.

Bunun yanında, bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle internet, büyük veri ve sınır ötesi e-ticaret gibi unsurları kapsayan yeni tip hizmet ticareti, Kuşak ve Yol ülkelerinin ortak büyüme gücüne dönüştü.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Bingnan, salgına rağmen öngörülen tarihte düzenlenen fuarın, Çin’in dışa açılmayı yüksek nitelikli şekilde genişletme yönündeki kararlılığını yansıttığını ifade etti. Wang, fuarın dışa açılma ve kalkınma açılarından yeni fırsatlar yarattığını dile getirdi.

Yorumlar

yorum