“Çin salgınla mücadelede güçlü güvene, iradeye ve önlemlere sahip”

20200211203704826_88647.jpg

Çin Cumhurbaşkan Xi Jinping dün, Beijing’de yeni koronavirüs pnömonisi (NCP) salgınıyla mücadele çalışmalarını inceledi. Xi inceleme sırasında yaptığı konuşmada, salgının hâlâ ciddiyetini koruduğu bugünlerde daha kararlı güven ve iradeyle ve daha güçlü önlemlerle, salgının yayılma eğiliminin önünü kesmek ve salgınla mücadele savaşını kazanmak gerektiğini belirtti.

Böylece, Çin’in en üst düzey lideri, salgını önleme ve kontrol etme çalışmaları hakkında yeniden yol göstermiş oldu. Xi’nin ifadeleri salgınla mücadele çalışmalarına yön vermenin yanı sıra, tüm toplumun salgının üstesinden gelme kararlılığını da pekiştirdi.

Çin halkı, salgının üstesinden gelme konusunda kararlı bir güvene sahip. Bu güven ise, Çin’e özgü sosyalizm sisteminin avantajlarından kaynaklanıyor. Salgının patlak vermesinin hemen ardından, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in bizzat komutasıyla ve ÇKP Merkez Komitesi Salgınla Mücadele Liderlik Grubu’nun öncülüğünde tüm toplum seferber edildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan açıklanan verilere göre, dün gece yarısı itibarıyla, Çin’in Hubei eyaleti dışındaki diğer bölgelerinde yeni tespit edilen vaka sayısı 381’i buldu. Bu sayıda son yedi gündür düşüş yaşanıyor.

Bunun dışında, ülke genelindeki taburcu oranı da 27 Ocak’ta yüzde 1,3 iken, 9 Şubat’ta yüzde 8,2’ye çıktı. Bu, Çin’in aldığı önlemlerin verimli olduğunu ortaya koydu ve insanların güvenini artırdı.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Mike Ryan kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, “Şu an herhangi bir tahmin ileri sürülmesi için erken, ama Hubei’deki vaka sayılarının istikrarlı bir seviyede bulunması iyi bir haber sayılır. Bu, mevcut önlemlerin sonuç vermeye başladığını kanıtlayabilir.” dedi.

Şu an, salgının önlenmesi ve kontrolünde kritik bir döneme girildi ve sürekli yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Salgının kaynağını anlayabilmek için bir süre gerekiyor. Salgının dönüm noktasının ne zaman yaşanacağı daha belli değil. Diğer yandan, bayram tatilinin sona ermesiyle birlikte, çalışanlar ülke genelinde işbaşı yapmaya başladı. Bu da salgının önlenmesini ve kontrolünü daha karmaşık hale getirebilir. Bu kritik dönemde daha güçlü bir kararlılığa ve iradeye sahip olmak gerekiyor.

DSÖ’nün uzmanlarından oluşan çalışma grubunun öncü ekibi dün, Çin’e ulaştı ve Çinli personelle işbirliği yapacak. Bu şüphesiz ki, salgınla küresel çapta mücadeleye büyük destek verecek ve Çin’in salgının üstesinden gelme güvenini de büyük ölçüde artıracak.

Hubei eyaleti ve Wuhan kenti, salgını önleme ve kontrol çalışmalarında en öncelikli bölgeler. “Wuhan zafer kazanırsa, Hubei zafer kazanacak; Hubei zafer kazanırsa, Çin zafer kazanacak.” diyen Xi, salgınla mücadele için bütün hastaların hastanelere alınması, tedavi çalışmalarının verimli şekilde yürütülmesi, toplumsal yönetişimin güçlendirilmesi, güvenilir bilgilerin paylaşılması, salgını önleme çalışmalarında birleşik yönetimin yoğunlaştırılması talimatını verdi.

Bu önlemler, Hubei ve Wuhan’da salgını önleme ve kontrol çalışmalarına güçlü ve uygulanabilir bir rehberlik yapıyor. Özellikle, kaynağın önüne geçilmesi ve bulaşma yolunun kesilmesi, salgını önlemenin temel ilkesi olarak belirlendi. Bu doğrultuda, bütün hastaların hastanelere alınması şu anda en ivedi görev olarak görülüyor.

Çin, salgını önleyerek ve kontrol ederek, vatandaşların can güvenliğini ve sağlığını korumak amaçlı ciddi bir mücadele yürütüyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, Çin’in yeni koronavirüs pnömonisi salgınının yayılmasını önleme çalışmalarında gösterdiği çabaları takdirle değerlendirdiğini dile getirdi.

Mevcut salgınla mücadelenin bu kritik döneminde Cumhurbaşkanı Xi, başkent Beijing’de salgınla mücadele çalışmalarını inceleyip önemli düzenlemeler yaparak, Çin vatandaşları ile dünya halklarının sağlığını korumak için çaba harcıyor. Çin’deki ilgili kuruluşlar da, merkezi hükümetin liderliğinde somut çalışmalar yürütüyor. Yurt içinde dayanışma halinde salgınla mücadele etmek için bilimsel tedbirler alınırken, yurt dışında ise uluslararası toplumla işbirliği yoğunlaştırılıyor. Bu durumda salgınla mücadelede nihai zafer kazanılacaktır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum