Çin rüyasının gerçeğe dönüştüğü bu günlerde dolunay daha parlak

rBABDGFJklOAYMNoAAAAAAAAAAA139.3840x2881.770x578.jpg

Bugün Çinlillerin geleneksel bayramlarından Güz Ortası Bayramı. Bu yıl ise Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun yüzüncü yıldönümü. Aynı zamanda Çin’de orta halli refah toplumunun kapsamlı şekilde oluşturulduğu bu sene, 14. Beş Yıllık Çin Ulusal Kalkınma Planı’nın da başlangıcı… Geçmiş ve geleceğin kaynaştığı bu özel yılda, Çin milletinin kalkınma rüyasının gerçeğe dönüştüğü heyecan verici anlara şahitlik edildi.

“Çin’in ulu kalkınma rüyasını gerçekleştirmek için canla başla ve hiç şaşmadan çaba harcamalıyız.” ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin milletini bu ifadesiyle yüreklendirdi.

Xi Jinping liderliğinde Çin halkı, zorluklara hiç boyun eğmeden hedefine ulaşmak için yoğun çaba harcamakta.

Rüyalar, çabaların kamçısı

“ÇKP’in kuruluşunun 100’üncü yıldönümünde orta halli refah toplumunu kapsamlı şekilde oluşturma hedefine mutlaka kavuşacağız.” ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, Çin Ulusal Müzesi’ndeki “Yeniden Kalkınma Yolu” adlı sergiyi ziyaret ettiği sırada tüm dünyaya bu açıklamayı yaptı.

Fotoğraf 1: 1 Temmuz 2021 tarihinde ÇKP’nin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünü kutlama toplantısı Tian’anmen Meydanı’nda görkemli şekilde gerçekleştirildi. Xi Jinping toplantıda bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, ÇKP’nin 100’üncü yıldönümünü kutlama toplantısında, “Tüm parti ve hükümet üyeleri ile etnik grupların sürekli çabaları sayesinde, biz birinci yüzyıl için belirlediğimiz mücadele hedefimizi gerçeğe dönüştürerek Çin topraklarında orta halli refah toplumunu kapsamlı şekilde oluşturduk.” diye konuştu.

Xi Jinping, orta halli refah toplumunu kapsamlı şekilde inşa etme hedefini, Çin milletinin kalkınmasını öngören Çin rüyasını gerçekleştirme sürecinde ön plana aldı. Xi, “Orta halli refah toplumunun kapsamlı şekilde oluşturulması hedefine öngörülen tarihte ulaşılıp ulaşılamayacağı, yoksullukla mücadelenin başarılı olup olmayacağına bağlı.” dedi.

Nitekim geçen 8 yılda, 3 binden fazla gün içinde Çin halkı yoksullukla mücadeleyi durmaksızın ilerletti ve sonunda kazandı.

Çin rüyasının gerçeğe dönüştüğü bu günlerde dolunay daha parlak_fororder_2

Fotoğraf 2: 3 Kasım 2013, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, Tujia etnik grubunun yaşadığı köydeki yetkililer ve köylülerle sohbet etti.

Hayaller, ilerlemek için gereken itici güçtür. 6 Eylül 2021’de Çin’in uzay istasyonu yerküreden yaklaşık 400 kilometre uzaktaki uzay yörüngesinde. Bu tarihte uzaya üçüncü kez giden taykonot Nie Haisheng, uzayda 100 gün çalışan ilk Çinli astronot oldu. Nie Haisheng, kariyerinden bahsederken “20’den fazla yıl içinde 3 kere uzaya gittim. Benim her küçük adımım, Çin’in uzay alanındaki büyük ilerlemesi sayesinde gerçekleşti.” dedi.

Çin rüyasının gerçeğe dönüştüğü bu günlerde dolunay daha parlak_fororder_3

Fotoğraf 3:17 Eylül 2021, Shenzhou-12 insanlı uzay gemisi Çin’in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nin güneydoğusunda yer alan Dongfeng alanına başarıyla iniş yaptı. 2021 yılında Çin alçak dünya yörüngesinde kendi uzay istasyonunu kurdu. Bu zorluk ve onur dolu anlar hafızalara derinlemesine kazındı.

Çin rüyasının gerçeğe dönüştüğü bu günlerde dolunay daha parlak_fororder_4

Fotoğraf 4: 23 Haziran 2021, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing Uzay Kontrol Merkezi’nde insanlı uzay aracı Shenzhou-12’nin taykonotları Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo ile video konferans yöntemiyle görüştü.

Olimpiyat Oyunları rüyasını da gerçekleştiren Çin halkı, son yüzyılda kalkınma yolunda büyük çaba göstererek hızla ilerliyor. 2008 yılında düzenlenen “Tek Dünya, Tek Rüya” temalı Beijing Olimpiyat Oyunları, “eşi görülmemiş” bir Yaz Olimpiyat Oyunları olarak değerlendirildi.

Şu an, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarıyla gerçekleştirilmesi için çaba harcanıyor. Beijing Kış Olimpiyatları nedeniyle Çinliler kış sporlarına büyük ilgi gösteriyor. 2022 yılına kadar ülkede yaklaşık 300 milyon kişi kış sporlarına katılacak ve dünyadaki kış sporlarını sevenler Beijing’de toplanacak. Beijing, yaz ve kış Olimpiyat Oyunları’nın ikisini de düzenleyen ilk şehir olacak.

Çin rüyasının gerçeğe dönüştüğü bu günlerde dolunay daha parlak_fororder_5

Fotoğraf 5: 18 Ocak 2021, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Beijing Kış Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Kış Olimpiyatları’nın hazırlık çalışmalarını inceledi.

Çin rüyasının gerçeğe dönüştüğü bu günlerde dolunay daha parlak_fororder_6

Fotoğraf 6: 24 Şubat 2017, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, içinde Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın buz hokeyi alanı bulunan Wukesong Spor Merkezi’ni ziyaret etti. Xi, buz hokeyi seven gençlerle samimi bir görüşme yaptı.

Yorumlar

yorum