“Çin nükleer güvenlik konusunda üzerine düşeni yapıyor”

20190903195912789_55168.jpg

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, Çin’de Nükleer Güvenlik başlıklı bir beyaz kitap yayımladı.

Beyaz kitapta, Çin’in nükleer güvenlik alanındaki gelişme süreci ile nükleer güvenlik konusundaki temel ilke ve politikalarının yanı sıra, nükleer denetim anlayışı ile deneyimleri gibi konular kapsamlı bir şekilde tanıtıldı. Beyaz kitapta ayrıca, Çin’in nükleer güvenlik konusundaki uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi ve bu alanda bir kader ortaklığı oluşturulması konularındaki kararlılığı dile getirildi.

Dünyanın en büyük gelişen ülkesi olarak Çin, Haziran ayı itibariyle 47 nükleer güç ünitesi faaliyete sokarak, bu alanda dünyanın üçüncü sırasına yükseldi. Diğer yandan, halihazırda inşa edilen 11 nükleer güç ünitesi konusunda da dünyada ilk sırada yer alıyor.

Nükleer enerjinin geliştirilmesi Çin’in enerji ihtiyacındaki yetersizliğinin giderilmesi ve iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi için son derece önemli bir rol oynuyor. Bununla beraber, sorumlu bir ülke olarak Çin, öteden beri ulusal güvenlik açısından nükleer güvenliğe büyük önem veriyor. Çin bunun dışında, uzun zamandır nükleer güvenlik konusunda iyi bir sicil kaydına sahip. Çin’de Nükleer Güvenlik başlıklı beyaz kitapta, Çin’in nükleer enerjinin barışçıl ve güvenli bir şekilde kullanılması için aldığı önlemler ve elde ettiği başarılar aktarıldı.

Günümüz dünyasında uluslararası siyasette ve ekonomide karmaşık ve derin değişiklikler meydana geliyor. Büyük ülkeler arasındaki güven eksikliği büyürken, nükleer yarışta da yükselme eğilimi görülüyor. Nükleer silahların yayılması ve nükleer güvenlik konusundaki riskler de giderek artıyor. Bu nedenle, nükleer teknolojide ilerde bulunan büyük ülkeler, küresel nükleer riskleri kontrol altına alma konusunda sorumluluk üstlenmeli.

Çin, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak, öteden beri üzerine düşen uluslararası yükümlülükleri üstleniyor. Böylece, nükleer güvenlik konusundaki ikili ve çoklu işbirliğini var güçle hızlandırmak ve nükleer enerjinin barışçıl kullanımını ilerletmek için çaba harcıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2014 ve 2016 yıllarında Hollanda’nın Lahey ve ABD’nin Washington kentlerinde düzenlenen nükleer güvenlik zirvelerine katılarak, “rasyonel ve eşgüdümlü bir nükleer güvenlik düşüncesi” ileri sürdü. Xi ayrıca, adalet, işbirliği ve ortak kazanca dayalı uluslararası bir nükleer güvenlik sistemi inşa edilmesi ve nükleer güvenlik konusunda kader ortaklığı oluşturulması önerisinde bulundu.

Öte yandan, beyaz kitapta, uluslararası yükümlülüğün ve siyasi taahhütlerin yerine getirilmesinin yanı sıra, nükleer güvenlik konusundaki çok taraflı çabaların desteklenmesi ve uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi konularında Çin’in katkıları izah edildi.

Nükleer enerjinin barışçıl kullanımı, insanlığın ortak bir arzusu ve nükleer güvenliğin sağlanması, ülkelerin ortak bir sorumluluğu. Çin, nükleer güvenlik alanındaki risk ve sınamalara karşı üzerine düşen sorumluluğu üstlenmeye devam ederek, küresel çapta nükleer güvenlik seviyesinin yükseltilmesi ve nükleer güvenlik konusunda kader ortaklığı oluşturulması için gerekli katkılarda bulunacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum