Çin Merkez Bankası Danışmanı: “Çin bu yıl en az % 6 büyür”

2227574_720x360.jpg

Çin Merkez Bankası Danışmanı Ma Jun ABD ile ticaret geriliminin büyük bir belirsizliği ortadan kaldırmasıyla ülke ekonomisinin bu sene en az % 6 büyüyeceğini söyledi.

Ma Jun, Dünya Ekonomik Forumu’nda Bloomberg’e yaptığı değerlendirmede ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in görüşmesinin yuan için destekleyici olduğunu ifade etti.

“YENİ TEŞVİKLERE İHTİYAÇ YOK”

Çin Merkez Bankası Para Politikası Komitesi Üyesi olan Ma, politika yapıcıların büyümede en az %6, işsizlikte %5.5’in altını tutturmak için büyük teşviklere ihtiyaç olmadığını belirtti. Ma “İstihdam genel anlamda stabil olduğu sürece yeni teşvik tedbirlerine gerek olmayacak” yorumunu yaptı.

OLUMLU SÜRPRİZ

ABD ile Çin’in G20’deki görüşmede ticaret müzakerelerini sürdürme kararı ve daha fazla ek vergi getirmeme kararı Çinli yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılanırken Trump’ın Huawei’ye yönelik kısıtlamaları gevşetmesi piyasalarda pozitif bir sürpriz olarak algılandı.

Çin’in Şanghay Borsası bugün % 2.2 yükselişle kapanırken para birimi yuan dolar karşısında yerel saatle 3:05’te % 0.3 artarak 6.8458’den işlem gördü.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum