Çin Medya Grubu Başkanı Shen: Hong Kong’u mahvetmenin size ne yararı var?

20191217203857189_75002.gif

İtalya’nın en büyük özel medya grubu TGCOM24 Televizyonu, Çin Medya Grubu Başkanı Shen Haixiong’la özel röportaj yaptı. Shen röportajda medya alanındaki değişim, ticaret savaşı, Hong Kong ve 5G gibi Çin ile ilgili çeşitli güncel konulara değindi.

Medya değişimine değinen Shen, günümüzdeki ÇMG’nin sadece geleneksel radyo ve TV yayın organı olmayıp, dünyada bir numaralı orijinal görsel ve işitsel üretimler yaratan yeni medya kuruluşuna dönüşmekte olduğunu kaydetti.

Çin ekonomisi hakkında bilgi veren ÇMG Başkanı Shen, bu yıl GSYİH artışının yüzde 6,1 civarında beklendiğini, GSYİH mutlak değerinin Polonya ve İsviçre’nin yıllık ekonomik tutarına eşdeğer olduğunu ifade etti. Shen, “Bu yıl gayri safi yurt içi hasılanın 100 trilyon yuana (14 trilyon ABD doları ) ulaşması, kişi başına GSYİH’nin 10 bin dolarına çıkması bekleniyor. Bu, 1 milyar 400 milyon nüfusa sahip dev bir ülke olan Çin için büyük anlam taşımaktadır” diye konuştu.

Shen, devam eden ticaret savaşıyla ilgili olarak, Çin ile ABD’nin mevcut ticari müzakerelerin ardından daha istikrarlı ve uzun vadeli şekilde ilişkileri sürdüreceğine olan inancını dile getirdi.

“ABD 5G konusunda paranoyak davranıyor”

5G konusunda ABD’nin korku havası yaratmak istediğine dikkat çeken Shen, “Şu ana kadar dünyadaki tüm Huawei cihazlarında sözde gözetleme cihazları tespit edilmedi. Dünyayı kontrol etmek isteyen ABD’liler, Çinli bir şirketin başarısını görünce, devlet aygıtını kullanarak buna engel olmaya çalışıyor. Bu konuda biraz paranoyak davranıyorlar.”

Shenzhen’in Hong Kong’u nasıl geçtiğini iyi analiz etmek lazım

Shen Batılı medyanın Hong Kong konusundaki yayınlarının, kaosun durmasına yardımcı olmadığının altını çizdi. Hong Kong sorununu fırsata çevirerek Çin’i engelleme çabasının, bir soğuk savaş mantalitesi olduğunu ekledi.

Batılı medyanın kameralarının sadece polisin müdahale ettiği anlara odaklandığını, protestocuların polise ve sivillere saldırılarının verilmediğini kaydeden Shen, “Hong Kong yasalarla yönetilen bir toplumdur. Polis genç öğrencileri kafasına göre nasıl vurabilir?” diye sordu.

Hong Kong konusunda Makao’yu örnek gösteren Shen, Makao’nun Çin’e dönüşünün yirminci yılında ekonomik hacminin 8 kat arttığını ve Makao halkının Hong Kong’da yaşanan olaylardan ders alarak huzur ve kamu düzenini üstün tuttuğunu belirtti.

Shen Haixiong Hong Kong’la ilgili olarak şunları ekledi: “Zenginler, gençlerin gelişim alanını büyük ölçüde kısıtlayan birçok alanı tekelleştirdi. Hemen yanı başındaki Shenzhen neden o kadar iyi gelişiyor ve GSYİH açısından Hong Kong’u bile geçebiliyor? Bunun, Çin’e özgü sosyalist sistemin üstünlüğünden kaynaklandığını düşünüyorum.”

Shen, bazı Amerikalı siyasetçileri işaret ederek, “Çin’in gelişimini engellemek için Hong Kong’u kullanıp alevi körüklemenin, Hong Kong’u mahvetmenin size ne yararı var?” diye sordu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum