Çin lideri Xi’den sınır bölgelerinde refah vurgusu

rBABCWEiQdaAbnoDAAAAAAAAAAA459.800x450.771x434.jpg

Xi Jinping, Yunan eyaletine bağlı Cangyuan Wa Özerk İlçesi’nde bulunan sınır köylerinde çalışan Çin Komünist Partisi’nin 10 kıdemli üyesine mektup yazarak onların rollerini övgüyle değerlendirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, ülke çapındaki tüm etnik grupların ortak refaha ulaşmasının teşvik edilmesinin önemini altını çizdi ve ÇKP üyelerine sınır bölgelerinin refah ve istikrara kavuşması için çaba göstermeleri çağrısında bulundu.

ÇKP’nin sınırındaki taban komitelerinden 10 köy sekreteri, Xi’ye daha önce yazdıkları mektupta Wa etnik grubunun halkın yoksulluktan kurtulmasının yanı sıra daha iyi bir yaşam için zorlukları başardığını hatırlattı ve yerlilerin ÇKP’nin yanında kalma kararlılığını anlattı.

Bu mektuba cevap yazan Xi, yoksulluğun ortadan kaldırılmasının mutlu bir yaşama atılan önemli bir adım olduğuna işaret ederek kırsal bölgelerin canlanmasının hızlandırılması ve sınır bölgelerinin refaha kavuşturulması için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti.

Xi, ÇKP’nin taban yetkililerinin güzel bir memleket inşa etmek, etnik gruplar arasında dayanışma sağlamak ve toprak bütünlüğünü korumak için köylülere öncülük etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Myanmar sınırındaki Cangyuan Wa Özerk İlçesi’nde Wa etnik grubuna mensup 160 bin nüfus toplu halde yaşıyor.

18. ÇKP Ulusal Kongresi’nin 2012 yılında düzenlenmesinden bu yana devletin özellikle barınma, içme suyu, sağlık ve eğitim açılarından yoksulluğu giderme çabaları sayesinde yerli insanların yaşam koşulları önemli ölçüde iyileşti. 2019 yılının sonuna kadar bölgedeki 67 köyden 40 binden fazla nüfus yoksulluktan kurtarıldı.

Yorumlar

yorum