“Çin karşıtı “siyasi virüs” de ortadan kaldırılmalıdır”

20200206192119729_55443.gif

Günümüzde Çin, kendi sistem avantajlarını yeterince çalıştırarak dayanışma içinde yeni korona virüs salgınıyla mücadele etmektedir. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Pompeo bu durumda bile Çin’de iktidar partisi ve Çin sisteminin “çağın tehdidi” olduğu iftirasından geri durmuyor.

Pompeo’nun Çin’de salgının önlenmesi ve kontrolü için en kritik zamanlarda yaptığı bu açıklama, sadece vicdani bir sorun olmakla kalmaz, aynı zamanda Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesine de engel oluşturur. Bu açıklama, özel siyasi çıkarlarla Çin-ABD işbirliğini baltalamayı amaçlamaktadır.

Pompeo ABD Dışişleri Bakanı görevine başlamasından bu yana, defalarca Çin hakkında kötü açıklamalarda bulundu. Bu yaklaşımların arkasında, köklü ideolojik önyargı ve sıfır toplamlı oyun düşüncesi yatar.

Ancak Pompeo gibi siyasetçiler ne kadar iyi oyunculuk yaparsa yapsınlar, herhangi bir ikna edici delil ortaya koyamıyorlar.

Çin sisteminin avantajlarını doğrulayan yeterince gerçek vardır. Çin’in yeni korona virüs salgınıyla mücadelesi Çin’e özgü sosyalizmin insan merkezliliği ve büyük olaylar karşısında toplu çaba gösterilmesi gibi avantajları yansıtmıştır.

Çin’deki sistem avantajı ve tüm Çinlilerin ortak çabalarıyla, Çin salgınla mücadelede zaferin kazanılması için güven ve yeteneğe sahiptir.

Bu zor durumun üstesinden geldikten sonra, Çin daha iyi gelişecek, Çin sisteminin avantajları da daha iyi bir şekilde görülecektir.

Çin, dünya barış ve kalkınmasında daha büyük rol oynayacaktır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum