“Çin karşıtı mektup, Çin-ABD ilişkilerine yön veremez”

news_932fa4da6596ea897b589731ff5f714f-750X422.jpg

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD basınında yer verilen Çin karşıtı mektubun Çin-ABD ilişkilerine yön veremeyeceğini ve tarihin çöplüğünde yerini almaya mahkûm olduğunu açıkladı.

Kısa bir süre önce, ABD Başkanı Donald Trump’a hitaben kaleme alınan ve Çin’in iç ve dış politikalarının eleştirildiği açık mektup ABD basınında yer buldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

Sözcü, ideolojik önyargıların ve Soğuk Savaş zihniyetinin hâkim olduğu mektubun, Çin’in iç ve dış politikalarını karalayarak Çin ile ABD arasındaki anlaşmazlıkları kışkırtmaya çalıştığını dile getirdi.

Mektubun içeriğinin de asılsız olduğunun altını çizen Çinli sözcü, mektubu imzalayan 130 kişi içinde Falungong tarikatı üyelerinin bulunmasının bile girişimin ciddiyetinin ne denli şüpheli olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

Sözcü Geng, “Hem ABD ve Çin basınının hem de iki halkın soğuk tepkisi, mektubun ABD halkının iradesini yansıtmadığını gösteriyor. Mektup, Çin-ABD ilişkilerinin gelişme yönünü değiştiremeyecek ve nihayetinde tarihin çöplüğündeki yerini alacak.” diye konuştu.

Çin ve ABD’nin ortak çıkarlara sahip olduğunu ve işbirliği yaparak birlikte kalkınabileceğini ifade eden sözcü, iki ülke liderlerince saptanan ilkeler ve istikamet doğrultusunda koordinasyon, iş birliği ve istikrara dayalı ilişkilerin korunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum