Çin ile Latin Amerika medyası arasında işbirliği

20200828154144524_88909.jpg

Çin Medya Grubu (CMG) ve Latin Amerika medya ortakları arasında, küresel topluluğun COVID-19 salgınının üstesinden gelmesine ve Çin-Latin Amerika topluluğunun inşasını etkili bir şekilde teşvik etmesine yardımcı olmak için ortak bir gelecek ve insanlık için ortak sağlık topluluğu kapsamında güçlü bir işbirliği çağrısı özelliği taşıyan ortak bildiri yayınlandı.

Bildiri, Beijing’de 28 Ağustos’ta CMG ve Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu (ECLAC) tarafından ortaklaşa düzenlenen 2020 Latin-Amerika Ortakları Medya İşbirliği Çevrimiçi Forumu sırasında yayınlandı. Latin Amerika ve Karayipler’deki en büyük kar amacı gütmeyen televizyon ağı ittifakı olan Alianza Informativa Latinoamericana (AIL) da destek sağladı.

Forumda, 10 Latin Amerika ülkesinden ve Çin’den 15 organizasyondan 33 konuk, pandemiyle mücadelede zorlukların üstesinden nasıl gelineceğini ele aldı.

CMG Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Shen Haixiong, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Medya söylentileri yaymak ve sorun yaratmak yerine gerçeği bildirmeli; bölünmeler yaratmak yerine bir fikir birliği oluşturmaya çalışmalı; suçu diğer ülkelere atmak yerine salgınla bilimsel olarak savaşmaya çalışmalı ve sonunda kötü niyetli saldırılar değil, güven yaymalı. ”

Shen, pandemi sonrası dönemde Çin, Latin Amerika ve Karayipler’den medya kuruluşlarının haber içeriğinin paylaşım mekanizmasını iyileştirme, yeni işbirliği biçimleri keşfetme ve oluşturma ve medya teknolojisi uygulamaları konusunda işbirliğini daha da güçlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Shen “büyük haberleri bildirirken tarafsızlık, adalet ve gerçeklik ilkelerine bağlı kalmalıyız ve insanlık için ortak bir sağlık topluluğunun kurulmasını teşvik etmek için Çin, Latin Amerika ve Karayip medyalarının sesini birlikte duyurmalıyız” dedi.

ECLAC İcra Sekreteri Alicia Bárcena, “belirsizlikle dolu küresel bir bağlamla karşı karşıya olduğumuzda, ortaklığımız daha dengeli ve eşit bir ortama dönüştürülerek daha da güçlenmelidir. Medyanın dünyanın her iki tarafı arasında hala var olan karşılıklı bilgi uçurumunun kapatılmasında önemli bir rolü var” diye konuştu.

Çin yeni koronavirüsten çok etkilendiğinde, 17 AIL üyesi Çin’e olan dayanışma ve desteklerini göstermek için ortak taziye videosu gönderdi. ÇMG ise salgın Latin Amerika ve Karayipler’de yayıldığında, bazı Latin Amerika medya kuruluşlarına mümkün olan tüm çabalarla destek ve yardım sağlammıştı.

Grupo América’nın kurucusu José Luis Manzano ise DSÖ’ye yönelik saldırıları eleştirerek “DSÖ’nün yapısını güçlendirmeli ve örgütün sağlık alanında bilgi ve otorite kaynağı olmasına yardımcı olmalıyız” dedi.

Forum süresince CCTV Video Haber Ajansı (CCTV +) ile AIL arasında Hoy Programı’nın lansman ve imza töreni de gerçekleştirildi. Program, AIL üyelerinin yüksek kaliteli ve çok boyutlu haber içeriği ihtiyaçlarını karşılıyor ve ittifak içindeki 21 ülke ve bölgedeki 22 ana akım medya bundan faydalandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum