Çin ile Arap ülkelerinin iş birliği alanları genişliyor

chinese_president_xi_jinping_and_kuwaits_emir_sheikh_sabah_al-ahmed_al-jaber_al-sabah_arrive_at_a_china_arab_forum_in_beijing_china_july_10_2018._reuters.jpg

Çin ve Arap ülkeleri arasındaki iş birliğinin genel olarak iyi olduğu, yatırımların arttığı ve işbirliği alanlarının sürekli genişlediği bildirildi.

Çin ve Arap Ülkeleri Fuarı kapsamındaki Yatırım ve Sanayi İş Birliği Toplantısı dün Yinchuan kentinde düzenlendi.

Toplantıda yayımlanan “Çin ve Arap Ülkeleri Sanayi İşbirliği 2019” raporuna göre, iki taraf arasındaki iş birliğinin genel durumu iyi olmakla beraber, yatırımlar arttı ve işbirliği alanları genişledi.

Raporda, Çinli şirketlerin geçen sene Arap ülkelerine yaptığı doğrudan yatırımların 2010 yılına göre 3,8 kat artarak 1,2 milyar dolara yükseldiği, Arap ülkelerinde üstlendikleri müteahhitlik projelerinin değerinin ise yüzde 9 büyüyerek 35 milyar 600 milyon doları bulduğu belirtildi.

İki taraf arasındaki ticaret yapısının da düzeltildiği kaydedilen raporda, şu anda Çin’in Arap ülkelerine ihraç ettiği ürünlerin yüzde 66’sının mekanik ve elektronik gibi ileri teknoloji ürünlerinden oluştuğu, Arap ülkelerinden ise tarımsal ürünler dâhil petrol dışı ürünlerin daha fazla ithal edildiği bilgileri verildi.

Raporda, Kuşak ve Yol inisiyatifi sayesinde Çin ve Arap ülkelerinin geleneksel enerji, altyapı tesisleri inşası, yatırım ve ticaretin kolaylaştırılması, nükleer enerji, uzay ve yeni enerji gibi alanlarda iş birliğini derinleştirecekleri de belirtildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum