Çin hükümeti Doktor Li Wenliang olayını soruşturacak

1_Dr-Li-Wenliang.jpg
Çin hükümeti, Doktor Li Wenliang vakasına ilişkin kapsamlı soruşturma yapılması için Wuhan kentine bir soruşturma ekibi gönderilmesine karar verdi.Yeni korona virüs ilk ortaya çıktığında durumun ciddiyetine dikkat çekmeye çalışan 34 yaşındaki doktor Li Wenliang’ın, virüs nedeniyle dün hayatını kaybettiği açıklandı.

Hubei eyaletinin Wuhan kentindeki bir hastanede göz doktoru olarak görev yapan Li, bir mesaj grubundaki paylaşımında, Wuhan’daki Huanan Mevye ve Deniz Ürünleri Pazarı’ndan SARS virüsü kapan 7 hasta tespit edildiğini belirterek, salgın tehlikesine dikkat çekmişti.

İnternette yayınlanan bilgilere göre, göz doktoru Li Wenliang, profesyonelliği ve mesleki duyarlılığıyla, yeni korona virüs salgınının ilk aşamalarında dış dünyaya erken bir uyarı verdi. Ne yazık ki, yaptığı uyarı o zaman ciddiye alınmadı. Salgının meydana geldiği Wuhan’daki sağlık birimleri, o zamanlarda yeni bir korona virüs olarak tanımlanan bulaşıcı pnömoni salgınının kişiden kişiye bulaşıp bulaşmadığı konusunda hala tereddüt ediyordu. O sırada bu alandaki bir profesyonel, “Yeni bir virüs türünün tanımlanması çok karmaşık, ancak Dr. Li Wenliang’ın uyarısının doğru olduğu ortaya çıktı” diye konuştu.

Uzmanlar ayrıca, Doktor Li Wenliang’ın deneyiminin, salgının meydana geldiği Wuhan’daki kentsel yönetişim sorunlarını, özellikle büyük acil durumlarına müdahale çalışmalarındaki eksiklikleri ve sorunları ortaya çıkardığı görüşünde. Bu aynı zamanda salgın yayıldıkça insanların Li Wenliang’a gittikçe daha çok saygı duymasının nedenidir.

Wuhan’da salgının ortaya çıkmasının ardından Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping birçok kez talimatlar verdi ve Çin Bahar Bayramı’nın ilk gününde düzenlenen Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyeleri Toplantısı’nda salgınla mücadele çalışmaları ortaya koydu.

Öte yandan, Ulusal Denetim Komitesi, ÇKP Merkez Komitesi’nin kararı uyarınca, Doktor Li Wenliang vakasına ilişkin kapsamlı soruşturma yapılması için Wuhan kentine bir soruşturma ekibi gönderilmesine karar verdi.

Böylece gerekli derslerin alınması ve bir an önce yanlışların düzetilmesi amaçlanıyor. Uzmanlara göre, söz konusu üst düzey soruşturma ekibinin gönderilmesi, Çin’in çelişkilerden ve sorunlardan asla kaçmadığını gösteriyor ve Çin toplumunun salgınla mücadele savaşını kazanmak için güvenini artırıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum