Çin hâlâ küresel ekonomik büyümenin önemli bir itici gücü

rBABCWFB7meAYmxOAAAAAAAAAAA626.1280x821.770x494.jpg

Çin’in Ağustos ayına ait ekonomik verilerine göre, Çin ekonomisinin en önemli makro endeksleri geçen ay rasyonel aralıkta bulunurken, istihdam ve mal fiyatları genel olarak istikrarlı şekilde seyretti. Çin ekonomisi toparlanmaya devam ediyor. Öte yandan, ekonomik yapıda dönüşümün sürmesi ve inovasyon potansiyelinin sürekli geliştirilmesiyle birlikte, Çin ekonomisinin toparlanmasını destekleyen olumlu faktörler de gittikçe artarak Çin ekonomisinin istikrarlı şekilde ilerlemesini hızlandırıyor.

Dönem dönem COVID-19 salgınında yeni dalgaların ortaya çıkması piyasaya bazı etkiler getirse de sanayi ve hizmet sektörlerine dair veriler, Çin ekonomisinde teknolojik ve endüstriyel yükselme eğilimi yaşandığını gösteriyor. Bunlar, ekonominin canlanmasına destek sağlayacak.

Çin’in yüksek teknoloji imalatı sektöründe gerçekleştirilen katma değer geçen ay yıllık bazda yüzde 18,3 arttı. Hizmet sektörüne bakıldığında ise, yılın ilk sekiz ayında bilgi transferi, yazılım ve bilgi teknolojileri sektörlerinde son iki yılda yüzde 14,9’luk ortalama büyüme görünüyor.

Çin’de uygulanan makro politikaların desteği ve iş ortamının sürekli iyileşmesi gibi unsurların etkisiyle, Çin piyasasındaki inovasyon da hızlandırıldı. Bilimsel ve teknolojik inovasyon, Çin ekonomisine sürekli kalkınma gücü katıyor.

Bunun dışında, iç talebin Çin ekonomisine yönelik desteği hâlâ büyük. Salgın ve sel felaketi gibi sebeplerden ötürü Ağustos’ta tüketimdeki büyüme hızı yavaşlamasına rağmen, tüketimi destekleyen istihdam ise genel olarak istikrarlı bir durumdaydı. Bu, kişilerin gelirlerinin artması ve tüketimin toparlanma temelinin sağlamlaşması için faydalı durum. Üstelik, Çin’de tüketim kalitesi de sürekli yükseliyor. Şunu öngörebiliyoruz ki, kısa vadeli olumsuz unsurların azalmasıyla birlikte, tüketimdeki büyüme de normal seviyeye dönerek, Çin ekonomisine itici güç sağlamaya devam edecek.

Diğer yandan, şirketlerin verimliliğinin artmasıyla Çin’in reel ekonominin gelişimine yönelik destek politikalarının etkisi de daha çok görülüyor. Bununla birlikte, yatırım dinamiği de güçleniyor. Ocak-Ağustos döneminde imalat yatırımı ile özel yatırımın iki yıllık ortalama büyüme oranı sırayla yüzde 3,3 ve yüzde 3,9’u buldu. Bu yıl Çin’de 14. Beş Yıl Planı’nın ilk yılı. Bir dizi önemli projenin başlatılmasıyla altyapı inşası alanında da yatırımların iyileşmesi bekleniyor. Çin’in dev piyasasında iç talep potansiyelinin geliştirilmesi, Çin ekonomisinin sürekli toparlanması ve yüksek nitelikli kalkınma için iyi bir zemin hazırladı.

Salgının etkisinin hâlâ devam ettiği bu dönemde Çin’in dışa açılmayı kararlılıkla genişletmesi, dünya ekonomisinin toparlanmasına güç kattı. Çin’in dış ticaret hacminde geçen ay yeni bir rekor yaşandı. Hem ithalatın hem de ihracatın artış boyutu, piyasanın beklentilerini aştı. Ocak-Ağustos döneminde Çin’in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle ithalat ve ihracat hacmi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24,6 arttı. Bu veriler, Çin’in, küresel endüstri ve tedarik zincirlerinde istikrarın korunmasında önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Dışa açılmanın genişletilmesiyle Çin, yabancı yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Ocak-Temmuz döneminde Çin’in kullandığı yabancı sermaye yüzde 25,5 arttı. BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından yapılan tahmine göre küresel doğrudan yabancı yatırımlar (FDI) bu yıl da salgın öncesindeki dönemin gerisinde kalacak. Açıkçası, Çin piyasası şu an küresel yatırımcılara nadir yarar fırsatları sunuyor.

Küresel ekonominin toparlanmayı sürdürmesi ve salgın durumunda hâlâ birçok belirsizlik bulunmasından dolayı, Çin ekonomisinin toparlanma temelinin daha da sağlamlaştırılması gerekiyor. Ağustos’taki ekonomik performans, Çin ekonomisinin uzun vadede olumlu gelişme eğiliminin değişmediğini de yansıtıyor. İstikrarlı ilerleme eğilimi devam edecek. Bu da küresel ekonominin toparlanmasına katkı sunacak.

Yorumlar

yorum