Çin finans sistemini denetleme amacıyla yeni atama

cin-finans-sitemine-atama.jpg

24 Şubat Cuma günü, yaş haddinden emekliliğe sevk edilen Shang Fulin’in yerine Çin Banka Denetleme Komisyonu’nun başına Guo Shuqing atandı.

Guo’nun atanması, Çin yönetiminin, finans dünyasına bir çekidüzen verme iradesinin altını çiziyor. Bu, gerçekten önemli bir olgu. Çünkü uzmanlar, Çin finans sisteminin, dünyanın 2. büyük ekonomisi olan ülke ekonomisine oranla “zayıf” olarak nitelenebileceğini belirtiyorlar.

Çin Hükümeti, ülke ekonomisine, onu geleneksel imalat sektöründen gittikçe bağımsız kılmak üzere, kapsam kazandırmak amacında. Oysa, yüksek ölçüde borçlu olan finans sektörü bu alanda biraz geride kalmış durumda. Yanlış kredilerin tutarı, zaten yavaşlama eğilimine girmiş büyümeyi zorlayacak nitelikte.

Bütün bu nedenlerle, banka sisteminin gözden geçirilmesi gereğini öncelikleri arasına alan yönetimin bu atamasının, Çin finans sisteminin yeniden gözden geçirilmesi bakımından yararlı olacağı açıktır. Alanında bilinen bir yönetici olan Guo’nun şimdi ilk işi, başına geçtiği kurumun finans dünyası bünyesindeki otoritesini pekiştirmek olacaktır. Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum