Çin dünyada yoksulluğun azatılmasına katkı yapıyor

20191229185021045_45529.jpg

Çin’de, 10 milyondan fazla kişiyi yoksulluktan kurtarma hedefine bu yıl bir kez daha ulaşıldı. Ülkedeki yoksul nüfusun yüzde 95’inden fazlasının yoksulluktan kurtarılması bekleniyor. Çin, yoksulluğu tamamen ortadan kaldırma ve orta halli refah toplumu inşa etme hedefine doğru hızlı bir koşuya başladı.

Şu an dünya genelinde yaklaşık 700 milyon yoksul nüfus yaşıyor. Çin’de uygulanan “bölgeye özgü endüstriler geliştirerek yoksullara yardım etme” veya “somut koşullarına uygun olarak yoksullara yardım etme” gibi tedbirler, gelişen ülkelere de yoksulluğun azaltılması konusunda deneyimler sağladı. Çin ayrıca, gelişen ülkelere herhangi bir siyasi ön koşul sunmadan mümkün olan bütün yardımı sağlıyor. Gelişen ülkelerle karşılıklı yarara dayalı işbirliği yaparak Çin, bu ülkelerin sürdürülebilir kalkınma yeteneğinin arttırılmasına yardım ediyor.

Dünya Bankası tarafından yayımlanan bir raporda, Çin’in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol inisiyatifinin, ilgili ülkelerde 7,6 milyon nüfusun aşırı yoksulluktan ve 32 milyon nüfusun orta düzey yoksulluktan kurtarılmasını sağlayacağına dikkat çekildi. Yoksulluğun azaltılması için yaptığı çabaların tüm dünyaya yarar sağlaması, Çin’in, küresel çapta yoksulluğun azaltılması çalışmalarında büyük ve gelişen bir ülke olarak üstüne düşen sorumluluğu yerine getirdiğini gösteriyor.

Gelecek yıl Çin’de orta halli refah toplumu inşası tamamlanacak. Uzun zamandan beri ülkede yaşanan yoksulluk da sona erecek. Bu durum, insanlık tarihinde yoksulluğu azaltma konusunda bir mucize yaratmanın yanı sıra, yoksullukla mücadele konusunda uluslararası topluma sağlam bir güven verecek. Çin, yoksulluğu azaltma çalışmalarının küresel çapta hızlandırılmasına güç katarken, küresel sürdürülebilir kalkınmaya bir altın anahtar sunmuş oluyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum