Çin Dışişleri: Kore Yarımadası nükleer silahlardan arındırılmalı

20171125170113627_77720.jpg

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün başkent Beijing’de Fransız Mevkidaşı Jean Yves Le Drian ile görüştü. İki bakan görüşmenin ardından, ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Kore Yarımadası sorununa değinen Wang Yi, yarımadadaki son durumun genel olarak istikrarlı olduğunu belirtti.

Wang Yi ilgili taraflara Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması hedefine ulaşılması için çaba harcama çağrısı yaptı.

Wang Yi, Kore Yarımadası’nın geleceğine yönelik üç ihtimalin bulunduğunu ifade etti. Wang bu ihtimalleri, “barış görüşmelerinin bir an önce başlatılması”, “yarımadada istikrarın korunması” veya “çatışmaya geri dönülmesi” olarak sıraladı.

Kore Yarımadası sorununun patlak vermesinden bu yana yaklaşık 20 yıl geçtiğine işaret eden Wang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu süre içerisinde kazanılan en değerli deneyim, tarafların aynı yönde hareket etmesiyle anlaşmaya varılmasının kolay olacağını fark etmeleridir. En önemli ders ise, tarafların karşılıklı güç göstermesiyle barışçıl fırsatların kaçırılacağını öğrenmeleridir.”

Wang Yi, Kore Yarımadası sorununun şu an önemli bir dönemden geçtiğine işaret ederek, ilgili tarafların müzakere sürecini başlatmak için bir an önce BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarını kapsamlı bir şekilde hayata geçirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum