Çin Dışişleri: Güvenliğimiz İçin Gerekli Önlemleri Alırız

cin-kuzey-kore-uyari.gif

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Kore Cumhuriyeti’nde (Güney Kore) THAAD füze savunma sistemi konuşlandırılmasına Çin’in kararlılıkla karşı çıktığını belirtti. Çin’in kendi güvenliğini korumak için gerekli tüm önlemleri alacağına dikkati çeken Gen Shuang, doğacak tüm sonuçların sorumluluğunun ABD ve Kore Cumhuriyeti’ne ait olacağını kaydetti.

Lotte Grubu’nun, Kore Cumhuriyeti askeri makamlarıyla THAAD füze savunma sisteminin konuşlandırılacağı yer için arazi anlaşmasını onaylayacağı bildiriliyor.

Bu gelişmenin ardından Kore Cumhuriyeti askeri makamlarının sürece hız verip konuşlandırma işlemini birkaç ay içinde tamamlaması bekleniyor.

Çin, yarımadaya füze savunma sistemi konuşlandırılmasına, savunma amaçlarının çok ötesinde olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Dışişleri sözcüsü Geng Shuang, ABD ve Kore Cumhuriyeti’nin bu girişiminin bölgede stratejik dengeleri ciddi şekilde bozarak, Çin ve diğer bölge ülkelerinin güvenliğine zarar vereceğini vurguladı.

Geng Shuang, “Bu sistemin yerleştirilmesi, Kore Yarımadası’nda barış ve istikrarın korunmasına yararlı olmayacaktır” dedi.    Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum