Çin Dışişleri Bakanlığı: Doğu Asya işbirliği toplantılarında dayanışma ve güven vurgulandı

rBABC2EPgyuANpgXAAAAAAAAAAA600.768x433.jpg

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin önceki gün tamamladığı Doğu Asya işbirliği konulu toplantılarda karşılıklı güven, dayanışma ve işbirliğinin öneminin vurgulandığını belirtti.

Çin ve ASEAN’ın ikili ilişkilerde kaydedilen ilerlemelere önem verdiğine dikkat çeken Hua, iki tarafın da Çin-ASEAN diyalog ilişkilerinin 30. yıldönümü vesilesiyle stratejik ortaklığı daha yüksek seviyeye taşımaya ve bölgede istikrar, kalkınma ve refahın sağlanması için ortak çaba harcamaya hazır olduğunu aktardığını kaydetti.

 “Aşı işbirliği güçlendirilmeli”

COVID-19 karşısında dayanışma sergilemenin toplantılarda sağlanan en büyük fikir birliği olduğunu vurgulayan Hua, “Bütün taraflar, en ivedi görevin aşı konusundaki işbirliğini güçlendirmek ve bölgede aşıya erişimi geliştirmek olduğu konusunda hemfikirdir.” dedi.

Wang Yi’nin, Çin’in bölgedeki ülkelerle birlikte aşı ihtiyacını karşılamak için ortak çaba harcamaya hazır olduğunu yinelediğine işaret eden Hua, “Birçok ülke Çin’in virüsün çıkış noktası araştırmaları konusundaki tutumunu destekliyor. Taraflar, virüsün kaynağı araştırmalarının titiz bir bilimsel mesele olduğu ve dolayısıyla siyasi manipülasyon yerine bilimsel bir tutumun sergilenmesi gerektiği kanısında.” diye konuştu.

 “Bölgesel ekonominin toparlanması sağlanmalı”

Tarafların bölgesel ekonominin toparlanma sürecinde dengesizlik bulunduğu ve yeni zorluklarla karşılaşıldığı görüşünde bulunduğunu kaydeden Hua, bölgedeki bütün ülkelerin işbirliğini genişletmek ve krizlerle mücadele yetkinliğini arttırmak için beraber çalışması gerektiğinin altını çizdi.

“Çin’in Güney Çin Denizi konusundaki tutumu yinelendi”

Hua, Doğu Asya İşbirliği Mekanizması’nın Güney Çin Denizi sorununu tartışmak için uygun bir platform olmadığının, ancak bölge dışındaki bazı ülkelerin bu platformu kullanarak, Çin’i karalamaya çalıştığının altını çizdi.

Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin ve ASEAN ülkeleri Güney Çin Denizi konusunda ortak bir görüşe ve arzuya sahip. İki taraf da anlaşmazlıkların dostane istişarelerle kontrol altına alınmasını ve olumlu işbirliğinin ilerletilmesini destekliyor. ASEAN’ın bölgesel işbirliğindeki merkezi konumu pekiştirilerek, Doğu Asya’daki işbirliğinin doğru yönünün korunması gerekiyor.”

Wang, 3-6 Ağustos tarihlerinde, ASEAN-Çin Bakanlar Toplantısı, ASEAN+3 (Çin, Japonya ve Güney Kore) Dışişleri Bakanları Toplantısı, Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı ve ASEAN Bölgesel Forumu’na katıldı.

Yorumlar

yorum