“Çin dışa açılma taahhütlerini daima yerine getiriyor”

20190703105538012_32859.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping G20 Osaka Zirvesi’nde dışa açılmayı öngören beş maddelik planını duyurdu. Bunun ardından Çin Başbakanı Li Keqiang da Çin’in kuzeydoğusunda yer alan sahil kenti Dalian’da düzenlenen 2019 Yaz Davos Forumu’nda dışa açılma konusunda bir dizi tedbir açıkladı. Buna göre, imalatçılık ve finansman alanlarında dışa açılma derinleştirilecek, gümrük vergisinin seviyesi düşürülecek, fikri mülkiyet haklarını koruma yoğunlaştırılacak, böylece yabancı yatırımcılara elverişli bir ortam oluşturulacak.

G20 Osaka Zirvesi’nin sona ermesinin hemen ardından küresel etkiye sahip ekonomik diyalog platformu konumundaki Yaz Davos Forumu açıldı. Uluslararası toplum, bu forumda Çin’in dışa açılma konusundaki yeni tedbirlerini yakından takip ediyor. Çin Başbakanı Li Keqiang forumun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin’in finansman alanında dışa açılma boyutunu genişleteceğine dikkat çekerek, 2020 yılına kadar tahvil, vadeli işlem ve yaşlılık sigortası gibi alanlarda yabancı sermayenin hisse kısıtlamasını ortadan kaldıracaklarını aktardı. Ayrıca telekomünikasyon ve ulaştırma alanlarında yabancı yatırımcılara olan kısıtlamaları azaltacaklarını anımsatan Li, Çin parası Renminbi’nin döviz kurunu ise rasyonel ve dengeli bir seviyede tutacaklarını açıkladı. Bu tedbirler, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in G20 Osaka Zirvesi’ndeki dışa açılma taahhütlerinin hayata geçirilmesi için atılan somut adımlar. Bu adımlar ayrıca, Çin’in dışa açılma taahhütlerini hep yerine getiren taraf olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Ticari korumacılığın ve tek taraflılığın yayıldığı bir dönemde, dünya ekonomisinde riskler çoğaldı, belirsizlikler yoğunlaştı. Bu durum altında küresel yatırımcıların piyasaya olan güveninin son derece zayıf olduğu gözlemleniyor. G20 Osaka Zirvesi, genel olarak dış dünyaya olumlu sinyaller iletti. Özellikle Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in piyasada dışa açılmayı genişletme, ithalatı artırma, elverişli ticari ortam oluşturma, yabancı yatırımcılara eşit davranma ve ticari görüşmeleri var gücüyle ilerletme gibi beş maddelik planı ilan etmesi, uluslararası toplumda geniş yankı uyandırdı. BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreter Yardımcısı Isabelle A.J. Durant, basına verdiği demeçte Çin Cumhurbaşkanı Xi’nin adı geçen planını değerlendirdi. Durant, bu planın son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, tüm dünyanın bu planla Çin’in dışa açılma pozisyonlarıyla tutumlarını daha yakından görebildiğini, özellikle bu planın mevcut soruların çözülmesine katkı sağlayabileceğini söyledi.

G20 Osaka Zirvesi’nin sona ermesinin üzerinden 2 gün geçmeden, Çin’in en üst düzeydeki liderinin taahhütlerini yerine getiren tedbirler açıklandı. 30 Haziran’da Yabancı Yatırımcıların Çin Piyasasına Girişine İlişkin Negatif Liste ve Serbest Ticaret Bölgeleri’nde Yabancı Yatırımcıların Girişi’ne İlişkin Negatif Liste isimli iki belge yayımlandı. Buna göre, kentsel kesimlerde doğal gaz, sinema, telekomünikasyon, petrol ve doğalgaz sondajı gibi alanlarda yabancı yatırımcılara yönelik kısıtlamalar ortadan kaldırıldı. Aynı gün Çin Yabancı Yatırımcıların Faaliyetlerini Teşvik Eden Endüstriyel Sektörler Listesi ilk kez açıklandı. Buna göre, 5G’nin temel donanımları, bulut veri hesaplanması, sanayi robotları, yeni enerjili otomotiv gibi alanlarda yabancı yatırımlar teşvik edilecek. Dışa açılma konusunda alınan bir dizi tedbirler sayesinde, Çin’in dışa açılma taahhütlerini gerçekçi ve somut adımlarla hızla hayata geçiren bir taraf olduğu bir kez daha kanıtlandı.

Dışa açılma sürekli ilerletilmesi gereken uzun soluklu tarihi bir çalışma. Çin, kendi sisteminin dışa açılmasına güçlü adımlarla ilerlemeye devam ediyor. İlgili hukuk ve sistemler standart bir hale getirilmekte. Örneğin, Çin’de Yabancı Yatırım Kanunu’na ek uygulamalar ve yönetmenlikler hazırlanarak yıllar içinde elde edilen deneyimler ışında yeni normlar belirleniyor. Bu konuda çağın gereksinimlerini karşılamayan hukuki uygulamalar ortadan kaldırılacak. Böylece Yabancı Yatırım Kanunu’nun gelecek yıl 1 Ocak’ta hayata geçirilmesi garanti altına alınıyor.

Buna paralel olarak, Çin’de fikri mülkiyet haklarına yönelik korumalar yoğunlaştırılacak. Bu konuda tazminat sistemi uygulanacak. Çin piyasası, artık günümüzde küresel yatırımcıların gözbebeği haline geldi. Aynı zamanda Çin alınan bu tedbirlerle kendi kalkınmasına güç kattı.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından verilen bilgilere göre, geçen yıl küresel doğrudan yatırım yüzde 13 oranında düşerken, Çin piyasalarının çektiği yabancı yatırım yüzde 4 oranında arttı. Bu yılın ilk 5 ayında Çin’in fiilen değerlendirdiği yabancı yatırımlar 369 milyar 60 milyon yuana ulaştı. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.8 oranında arttı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping G20 Osaka Zirvesi’nde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmede, “Çin’in dışa açılma taahhüdü, sadece havada kalmayacaktır.” diye konuştu. Dış ortam nasıl değişirse değişsin, Çin dışa açılmayı kararlılıkla ilerletecek, diğer ülkelerle çifte kazanca dayalı işbirliği hedefini gerçekleştirmeye devam edecek, böylece belirsizlik dolu küresel piyasaya istikrar katacaktır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum